עולמו של טזוטה שליט"א. מבט מפוכח על החיים.

טאו זוטה- הטאו של זוטה 18 – הדבר הגדול הבא

30 בנובמבר, 2011 מאת

"רומזים לנו שיש סקס אחר.
טוב שמישהו יודע על זה.
אם יש סקס אחר
הביאוהו לכאן
ונדעהו נדבר גלויות,
יש או אין…"

לא סתם בחרתי לפתוח את הפוסט בציטוט מתוך "שיר קדמשנתי" של יונה וולך.
תכונה אנושית דומיננטית, בעיקר בתרבות המערבית היא התפיסה הקלישאתית שהדשא של השכן ירוק יותר. דסוננס זה פוגע באחת התכונות שיכולות להפוך את חיינו למאושרים יותר. שביעות הרצון מחיינו.
דומה שמטרת ההתנהלות הזו, שביסודה היא כלכלית חמדנית, היא להשאיר אותנו בחוסר סיפוק תמידי. בתחושת מחסור או החמצה גנרית ולא ממוקדת שתגרום לנו להיות חלק מאותו מרוץ בלתי ניתן לסיפוק- להשיג את אותו סיפוק בלתי מושג. (איך התפלספתי….?  :-) )
מילא אם זה היה נשאר בגבולות הגיזרה של הצריכה והצמיחה הכלכלית. אבל זה לא. נוצר סוג של כדור שלג שצובר תאוצה ונפח בכל תחומי החיים.
יש קשר מוחלט בין תחושת חוסר הסיפוק המקצינה של האנושות בעשורים האחרונים (ובעשור האחרון בעוצמה חזקה מתמיד) לשטיפת המח החברתית והתקשורתית שיווקית, שמטרתה לשכנע אותנו שמה שיש לנו עכשיו, או שמה שאנחנו חווים עכשיו, לא שווה כלום לעומת הדבר הבא- שאותו עדיין לא חווינו.
הייתי ממשיל את זה לבני אדם שאף פעם לא מסוגלים להנות במסיבה שבה הם נמצאים עכשיו, כי הם חיים בתחושה שהמסיבה הטובה יותר מתרחשת בדיוק עכשיו במקום אחר.
יותר מדי אנשים אינם שבעי רצון מהזוגיות שלהם, מהעבודה שלהם, מהסקס שלהם, מהילדים שלהם, מהבית שלהם, מהחיים שלהם. סוחבים בתחושה שבמקום אחר, עם מישהו אחר, בפורמט חיים אחר יהיה להם טוב יותר. אז מה זה אומר? שהכל חרא?
יש כמובן מצבים שזה נכון- והחיים הם באמת חרא במצב הנוכחי. אז ברור שחובה לעשות שינוי, גם אם כואב. גם אם קשה. גם אם יקר. אבל כאשר החיים הנוכחיים טובים למדי- אובייקטיבית, הסיבה לדסוננס פשוט אינה אמיתית. אם יורדים לעומק מבינים את זה. במרבית המקרים החיים שלהם לא כאלו גרועים. לרוב זו תופעת לוואי של אותה שטיפת מח מתמשכת ועקבית.
אני רואה פחות ופחות אנשים שמחים בחלקם. וחבל.
בדיחה עתיקה וארוכת זקן מספרת על אדם שהגיע מדוכא לרופא וביקש משהו שיאפשר לו לעשות סקס כל יום -כמה פעמים ביום, כי הוא מתקנא בחברו למשרד שמספר שהוא מזיין כל יום מספר פעמים.
"יש לך פתרון, דוקטור?" שאל האיש בציפיה.
"בוודאי" ענה הרופא "תספר גם אתה".
ומכאן מתקיימת רדיפה מטופשת ואינסופית אחרי הטרנד הבא. הפתיחה של מקום חדש. במסעדות, בתי קפה, מקומות בילוי, מועדונים ומה לא.ישן מפני חדש תוציאו. כל הקיים חרא. משעמם. רק החדש יותר טוב יותר. תרבות של אינסטנט. הכל טווח קצר.
ביטוי מדהים עד הקצנה, לשטיפת המח הזו מתרחש כל הזמן בערוצי הטלויזיה המסחריים. שטח גדול מהמסך שלנו מופקע לטובת פרומואים שמפמפמים לנו בגרפיקות מציקות שמסתירות חלק מההתרחשות, אנימציות, הודעות רצות שמכסות כתוביות תרגום ומה לא – את התוכנית הבאה שתגיע בעוד חמש דקות, שעה או יומיים. והכל על חשבון התוכנית הנוכחית שאתה צופה בה, שאותה פימפמו לך באותה צורה במהלך התוכנית שקדמה לה. חד גדיא.
וזה מטריד. זה מבזה את התכנים של אותן תוכניות, את היוצרים שלהן, שהרי שום דבר לא חשוב. זה המסר: מה שהצופה רואה עכשיו זה כל כך חסר משמעות לגבינו שאנחנו מרשים לעצמנו לדרוס חצי מחווית הצפיה שלו בהודעות על התוכנית הבאה. הכל בסך הכל פלטפורמה חולפת לגרום לצופה לחכות לתוכנית הבאה וחוזר חלילה.
בדיוק כמו בסיפור על החמור שרוצים לגרום לו ללכת כל הזמן קדימה בלי לעצור.
קושרים לראשו מוט שבקצהו, מול עיניו, תלוי גזר. החמור האומלל רואה את הגזר ומתקדם לעברו בתקווה. התקדמות אינסופית שלא מקרבת אותו לכלום.

לפוסט הקודם של טאו זוטה.

נושאים: פילוסופיה בגרוש | 6 תגובות »

6 תגובות

 1. מאת bitch87 :

  למי אכפת מסקס כשאני מחכה ככ לפרק הבא של דקסטר?????.חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

 2. מאת tazuta :

  ביצ' ! הגנים הפולנים השתלטו עליך לחלוטין… אי אפשר לברוח מגורל.
  גם יפה, גם אופה וגם מכורה…

 3. מאת קובי :

  כתבת יפה.אנשים חיים בתחרות ומנסים כל הזמן שיהיה יותר מלשני.ועל זה מבזבזים בריאות וחיים.

 4. מאת דרודל :

  חח שמתי לב אחרי שראתי למה אמרת על הפרומואים שמישתלטים על המסך בתוכניות,איזה מוגזם.

 5. מאת artik :

  ערוצים מסחרים בהיסטריה בגלל שאין להם מספיק הכנסות וזה רואים בהיסטריה שהם משדרים בזה שפוחדים שצופה יעבור לערוץ אחר וממש מנסים להחזיק בו בכל מחיר

 6. מאת סתם אחד :

  זה חלק מתרבות הרעש שהשתלטה על החברה שךנו.הכל צועק.טזוטה פעם כתבת פוסט על הרעש הזה אני לא זוכר מתי ולא הצלחתי למצוא

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.מאמרים נבחרים

חפש בבלוג

קטגוריות

תגובות אחרונות

ארכיון

כלים

תגיות