עולמו של טזוטה שליט"א. מבט מפוכח על החיים.

הפוך על הפוך על הפוך

3 במרץ, 2011 מאת tazuta

הגיע הזמן לפוסט מדיני. מכל עבר מהפכות במזרח התיכון, שנכון לעכשיו איש אינו יודע אם יהיו רק מסווה למשטר קודם או שבאמת יביאו שינוי.
הממשלה שלנו מתמודדת כמו תמיד עם טפטוף של ירי מעזה ומגיבה בטפטוף חוזר על שטחים ריקים. עולם כמנהגו נוהג. כללי משחק ידועים מראש. תקראו פוסטים שלי בנושא מלפני כשלוש שנים ותראו שהכל אותו דבר. אולמרט, נתניהו. אין שוני.
מכל עבר מהלכים עלינו אימים עם אובדן הלגיטימציה לישראל. אומרים שביום פקודה גם אם נילחם מלחמה צודקת, מתגוננת, איש לא יתן לנו לגיטימציה להשיב מלחמה.
מהעבר השני יש הטוענים שכל ענין אובדן הלגיטימציה הוא בלוף תקשורתי שמאלני, ומסמכי ויקיליקס מוכיחים שמאחורי הקלעים מבינים אותנו הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים.
אני לא בא לקבוע. אין לי מספיק חומר. אבל אני יודע דבר אחד. כשאתה לא יוזם כלום נוצר ואקום.
כשנוצר ואקום- לא תמיד יש לך שליטה מה נכנס פנימה.
לאחרונה אני מנסה בכוחותי הדלים ללמוד קצת על נושא החוק הבינלאומי ומשמעות הכיבוש בחוק זה. מתי מותר למדינה לכבוש שטח ולא להחזירו, איזה שטח נחשב לכבוש ואיזה לא ועוד.
אני לא משפטן, אני לא מבין כלום בחוק הבינלאומי, אלא רק מנסה לעשות קצת סדר בים המידע שאספתי. ומכאן יש לי רעיון. כל הזמן מהלכים עלינו אימים עם מהלכים חד צדדיים נגדנו בעולם. מפחידים אותנו עם בית הדין הבינלאומי בהאג, עם החלטות מועצת הביטחון, עם הפרות החוק הבינלאומי. יש תחושה שבכל רגע נתון הולכים להעמיד אותנו לקיר מול כיתת יורים.
כמה מזה נכון וכמה מזה פראנויה יהודית? בואו נסכים על חצי חצי.
אז בואו ניזום משהו שיהפוך את כל המשחק על פניו. בואו נצא מחוץ לקוביה ונעשה משהו יצירתי לשם שינוי. נקדים את כולם.
ישראל מיוזמתה תפנה לבית הדין הבינלאומי בהאג, תציע מימון, ותבקש מהקהילה הבינלאומית שבית הדין יחקור את שורשי הסכסוך הישראלי פלסטיני- הטריטוריאלי, ויקבע האם השטחים שמחזיקה ישראל הם אכן שטחים כבושים (ויש כאן סוגיה מעניינת, כי השטחים לא נכבשו משום ריבון מדיני- גם לא ירדן) ואם הם אכן שטחים כבושים- האם הם נכבשו כדין לפי הקריטריונים ה"מותרים" לכיבוש. (ויש כאלה בחוק הבינלאומי). יש המון מאמרים בנושא, של משפטנים ענקיים שמחזקים את עמדת ישראל, כמו שיש דעות הפוכות. אז מה.
תחשבו איזו עוצמה תקשורתית תהיה למהלך כזה. לא אתפלא אם גדולי המשפטנים בעולם יתגייסו לטפל בסוגיה הזו מכל צד אפשרי. אין לזה תקדים.
ישראל תכריז שהיא תקבל את עמדת בית הדין בכל מקרה ותדרוש מהקהילה הבינלאומית לחייב את הפלסטינים לכך בדיוק באותה דרך.
בית הדין יחקור את כל מהלך הסכסוך, כולל פשעים נגד האנושות שבוצעו על ידי הרשות הפלסטינית אחרי אוסלו במסגרת פיגועי התופת (וידידנו אבו מאזן וחצי ממשלתו היו שם בתפקיד ביצועי כזכור), ולא לשכוח שאין התיישנות על פשעים אלו. ומי שחושב שבית הדין הבינלאומי יכול שלא להגדיר את פיגועי התופת כפשע נגד האנושות טועה. אין לו ברירה. זו הגדרת החוק, וזה בוצע על ידי רשות שיפוטית פלסטינית מוכרת וחוקית.
בואו נוציא את כל הלכלוך החוצה. נשים הכל על השולחן. מה לעזאזל יש לנו להפסיד ????? די לשחק רק בחצי המגרש שלנו.
הרי לגיטימציה לכיבוש הנוכחי אין לנו. נקודה. צודקים או לא זה לא מעניין אף אחד. יש דמוניזציה שלנו.
אז אם נפסיד- לא קרה כלום. חזרנו למשבצת הנוכחית ונצטרך להתמודד עם זה. לא השתנה כלום מעכשיו. אז תהיה חותמת רשמית של בית הדין. ועכשיו אין???? אין הכרזות של מועצת הבטחון הצפויות לעשות את זה או טו טו בספטמבר?
אבל אם, וכמו בכל דיון משפטי, יש לפחות סיכוי של חמישים אחוז שבית הדין יקבע שאנחנו לא כובשים על פי החוק הבינלאומי. ועזבו אתכם מכל השאר. רוצחים יצאו לחופשי במשפטים פליליים בגלל ענינים טכניים. זה לא משנה.
מה גם שאני לא בטוח שבית הדין יפסוק אוטומטית נגד ישראל, ולא רק בגלל "החוק היבש", אלא בגלל אינטרסים בינלאומיים חזקים הרבה יותר. יש בעולם סכסוכי כיבוש, טריטוריה, פליטים ודרישת עצמאות רבים מאד ואף עתיקים משלנו. די אם נזכיר את קפריסין, טיבט, קטלוניה ועוד. פסיקה תקדימית של בית הדין הבינלאומי נגד ישראל עלולה לפתוח תיבת פנדורה שתהווה בסיס חוקי לתביעה להכרה דומה משאר הסכסוכים האחרים, ואת זה לא בטוח שהמדינות המעורבות שעלולות להפסיד מזה- בכלל רוצות. כשעל כף המאזניים יעמדו האינטרסים שלהם מול האינטרס הפלשתיני אני חושב שאני יודע מה יכריע. אני מניח שאף מדינה מאלו שמסתובבות עם חמאה על הראש- כולל המעצמות, תרצה בכלל שהנושא יגיע לפתחו של בית דין כזה, ואני מאמין שהן תהפוכנה עולמות כדי למנוע מישראל לעשות זאת.
תחשבו מה יקרה להיסטוריה אם בית הדין יכריז שאנחנו לא כובשים, או שהכיבוש חוקי.
תחשבו איזה רעש זה יעשה בעולם, שישראל מיוזמתה, רוצה לפתור את הסכסוך ומבקשת מבית הדין הבינלאומי לבצע זאת. מי יכול להתנגד בעולם? אם זה כמובן ילווה בקמפיין תקשורתי מתאים, ותתבצע עבודת הכנה מקדימה שתקבל רוח גבית מהקהילה הבינלאומית אז יש לנו רק מה להרוויח מזה.
כשאתה לא יוזם- אתה נגרר אחרי אחרים. די.

נושאים: המדינה | 11 תגובות »

11 תגובות

 1. מאת קונקורד :

  וואלה.רעיון מקורי!! באמת אין מה להפסיד.גם ככה מעמדנו חרא

 2. מאת אחותך הגדולה. :

  לדעתי תיצור קשר עם אחד מחברי הכנסת המתאימים ותעניין אותו.
  יוזמה יצירתית שעשויה לשנות את המציאות המלאכותית שנוצרה.

 3. מאת קריסטופולוס :

  הטעות הכי גדולה שלנו כמדינה זה שאנחנו אף פעם לא יוזמים,תמיד רק מגיבים ליוזמות של אחרים.גם אתה כתבת את זה פעם בפוסט ישן.מה שאתה מציע זה לקחת היוזמה לידים שלנו ולעשות הפוך על הפוך.הלואי ומישהו בהנהגה יחשוב ככה.

 4. מאת bitch87 :

  אני אומרת……בוא נחסל את כולם!!מה יש לנו להפסיד???חחחחח

 5. מאת tazuta :

  ביצ'…..בטח בעזרת העוגיות שלך :-)

 6. מאת bitch87 :

  u read my mind

 7. מאת ראסטה :

  ברור לך שזה לא יעבוד לעולם
  יביאו עוד איזה גולדסטון נאלח שיקבע שמקומנו בים סוף, מה אז ?
  הרי מכונת התעמולה חסרת יעילות ופועלת רק בעזרת אתר כמו לאטמה
  ואילו התעמולה הערבית מעולה ופועלת במלוא קיטור

  הם עושים לנו מה שאנחנו עשינו ב48 לבריטים
  המהלך הזה לא יתן דבר חוץ מלגיטימציה לסילוקנו מחבר העמים ומהשנאה הגוברת כלפינו

 8. מאת tazuta :

  אני לא בטוח בכלל… ככל שאני מתעמק יותר אני מתחיל לחשוב שיש כאן מחלוקת שהיא לא חד משמעית לרעתנו, למרבה הפתעתי. יש כאן קייס שהחוק הבינלאומי לא יכול להתעלם ממנו כי יש לו השפעה גם על סכסוכי טריטוריה רבים אחרים בעולם.
  הענין הוא, שבמקרה הכי גרוע יכריע בית הדין שאנחנו צריכים לחזור לקווי 67 – מה שממילא כנראה האו"ם יעשה בספטמבר השנה..
  לך תדע…..

 9. מאת ראסטה :

  אני מסכים עם דבריך, אך אם תזכר, יש את כל מלחמות עקובות הדם באפריקה ודומיהם (ולוב עכשיו)שאומות העולם מתערבות רק שזה שיש להם אינטרס, כך שהטענה שיש קייס צודק זה לא אומר שהטענה אכן תקפה ויפעלו לפיה…

 10. מאת יקינטון :

  מענין מה שאתה אומר כאן. יש 2 שאלות:אחת אם באמת יש קייס משפטי וגם אני קראתי שהרבה מומחים אומרים שכן.
  השניה:אם באמת יהיה משחק מכור כמו שאומר בתגובה ראסטה האם זה ירע את המצב הקיים או שישאיר סטטוס קוו?
  האם יהיה מי שמוכן לקחת סיכון מחושב?

 11. מאת YANKI :

  אתה בטח מרגיש טוב עכשיו אחרי פרסום הדוח של השופט אדמונד לוי שקובע שהשטחים לא כבושים
  אולי מישהו קרא את הפוסט וקיבל רעיון חחחחח אולי עכשיו ילכו עם גם להאג כמו שאתה מציע?
  אני רואה שמתחת לכל הציצים מסתתר בחור מאד הגיוני חחחחחחחח

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.מאמרים נבחרים

חפש בבלוג

קטגוריות

תגובות אחרונות

ארכיון

כלים

תגיות