עולמו של טזוטה שליט"א. מבט מפוכח על החיים.

פוליטיקלי קורקט בתחת שלי

13 בינואר, 2010 מאת tazuta

נשבר לי הזין מהפוליטיקלי קורקט שמכרסם בכל חלקה טובה. ה"תקינות" הזו בולמת, מקהה ומטשטשת כל נסיון להעמיד דברים במקום, לדייק בעובדות או להתבטא בצורה אמיתית ונטולת מסכות.
זו עוד אחת ממחלות התרבות האמריקאית שאנחנו מאמצים אוטומטית ובלי חשיבה. האירופאים למשל הם הרבה פחות פוליטיקלי קורקט מהאמריקאים בכל תחום. (קחו למשל את התקשורת הבריטית, את סדרות ההומור והסאטירה הבריטיות- הם שוחטים בלי חשבון כל דבר).
נשבר לי מזה שכל דבר צריך לעדן. כל דבר צריך לומר בצורה שחלילה לא תפגע באיזה מיעוט שבמיעוטים.
מה לעשות שאנחנו חיים בעולם של עובדות ונתונים סטטיסטיים. וכשמדברים על תופעות, על היקפים ועל משמעות רחבה – תמיד משתמשים בנתונים סטטיסטיים. אי אפשר להיות ספציפי ברמת הפרט הבודד. תמיד יהיו יוצאי דופן מחוץ לסקאלה לטוב ולרע.
וסטטיסטיקה זה לא שחור ולבן. סטטיסטיקה מראה רוב, התפלגות ומגמות.
אז בשם הפוליטיקלי קורקט אף אחד לא זועק בקול גדול שהרוב המוחלט של הטרוריסטים בעולם הוא איסלמי. שהרוב המוחלט של המדינות בהן זכויות האשה נמוכות מזכויות הכבשה הן מדינות איסלמיות. אומרים את זה בלחש, כבדרך אגב.
זה לא אומר שכל האיסלמים הם טרוריסטים חס וחלילה. אבל זה אומר שהטרוריסטים שפעילים – מרביתם כאלה. יש הבדל גדול.
ששששששש…….אסור להגיד. אסור לפגוע.
ברור וחיוני שהשפה התרבותית צריכה להיות נקיה, הוגנת ולא פוגענית. שפה יוצרת מציאות סוציולוגית. הגדרה יוצרת מעמד. אני לא חושב שאדם נורמלי היה רוצה לחיות בעולם בו ביטויים פוגעניים, גזעניים ומעליבים הם השיח הרווח והשכיח. אבל, וכאן האבל הגדול, הגזמנו. הקצנו. לקחנו את הרעיון היפה הזה והפכנו אותו לכלי נורא שבמקום לברך – מקלל. עברנו לחלוטין לצד השני. תקינות יתר.
בדרל כלל, כשמישהו ידבר וירחיב על הבדלים בין שחורים ולבנים יגידו שהוא גזעני. אבל מה לעשות שיש ?
השחורים כהים והלבנים בהירים. לשחורים יש מבנה פיזי שונה וכישורים שונים. הם אתלטים יותר טובים, רוקדים יותר טוב. אפילו מיתרי הקול שלהם בנויים אחרת.
ואין שוני פיזי מובהק בין ילידי המזרח הרחוק לילידי סקנדינביה ? ראיתם פעם נורדי מלוכסן עיניים ? בוודאי שיש שוני. האם יש תרבויות שלמות שהם יותר רגועות או יותר אלימות בעולם? בוודאי שכן. אבל אם תדבר על אבחנות יגידו שאתה נאצי.
למרבית הטורקים יש שפם. למרבית השחורים יש ראש מגולח. המזרח אירופאים שותים יותר אלכוהול מהמערביים. הגרמנים דייקנים, היפנים קפדנים וממושמעים והפולניות מקטרות. אלו כבר לא הבדלים פיזיים אלא נגזרי תרבות ואופנה. מה הפלא שבדיוק מהדברים האלה נגזרו הסטריאוטיפים המאפיינים חתכים שלמים ?

יש מאפיינים שונים של התנהגות גם בקרב בעלי העדפות מיניות שונות לבין סטרייטים. לגיטימי לדבר גם על זה. אוי לנו מבחינה מוסרית אם נשלול או נפסול מישהו בגלל העדפותיו המיניות, צבעו או מוצאו האתני , אבל אסור לטאטא מתחת לדיון או לא לדבר על ההבדלים רק בגלל הפוליטיקלי קורקט. לאיש אין זכות לקבוע מי יותר טוב ומי פחות טוב. אלוהים ברא את כל היצורים, בני אדם וחיות גם יחד והוא זה שיצר את השוני. אסור למישהו לקבוע שהוא עליון או מוצלח יותר מאחר. מותר לדבר על השוני. אבל עקרון נכון ואמיתי זה נשחק עם השנים, וקללת הפוליטיקלי קורקט הקצינה למצב שאסור אפילו לדבר על השוני, ואם כבר, אז באינספור מגבלות ומכבסת מילים.
כן. יש קווים מאפיינים לחתכי אוכלוסיה שונים. גם בתוך אותו העם.
האם מישהו מכם יכול להגיד שהוא לא יודע לזהות ערס כשהוא נתקל בו ? בוודאי שניתן לזהות.
עוד לפני שהערס פותח את הפה. יש מאפיינים קבועים, במראה החיצוני, בלבוש, בשפת הגוף ועוד. לא כל המאפיינים מולדים/גנטיים. חלקם נרכשים ונלמדים מהסביבה. אבל בשם הפוליטיקלי קורקט – אסור להצביע על המאפיינים הללו.
כולנו יכולים במבט אחד להגיד אם כדאי לנו או שלא להעיר למי שנדחף לפנינו בתור לקופה בסופר. רק אסור להגיד בקול רם. חס וחלילה. שלא יחשבו שאנחנו גזענים. אבל סביר להניח שהוא יהיה נמוך מצח וצפוף גבות.
כשתחצה את רחוב מגורנו בשתיים בלילה מכונית הונדה סיביק לבנה, חלונותיה פתוחים ומוסיקה מחרישת אוזניים דופקת החוצה אני יכול לחתום לכם שפרצופו של הנהג לא יזכיר לכם את ביל גייטס.
אז לא פלא שקיימת תעשיה שלמה של סלקציה. חלקה בקונצנזוס (למשל הבידוק הבטחוני בשדות התעופה בארץ שמבוסס פר אקסלנס על מאפייני לאום, מוצא ומראה חיצוני) לסלקציה שרבים מצקצקי הלשון נגדה- שמבוצעת במועדונים בצורה פחות "רשמית" ומנומסת. בשני המקרים מדובר על סינון טיפוסים לפי מאפיינים דומים למטרות בטחון. מגעיל אבל אמיתי. האם בדרך נפגעים חפים מפשע רק בגלל מראה חיצוני? בוודאי. אבל האם זה לרוב זה קולע ? בהחלט.
כן. יש הבדל מנטלי, פיזי, מחשבתי בין סוגים שונים של תרבויות. קוראים לזה סוציולוגיה ואנתרופולוגיה. ומותר וצריך לדבר על זה גם מחוץ לאקדמיה בלי להרגיש שאתה פוגע במישהו. יש גם שוני ברמות פיזיולוגיות ושכליות של אנשים מכל מיני סיבות. חלקן נסיבתיות וחלקן מולדות.
מכוער הוא מכוער. לא מאותגר ויזואלית.
ולכן לתפיסתי : מוגבל הוא מוגבל. פיגור שכלי הוא פיגור שכלי. זקן הוא זקן וטיפש הוא טיפש.
כל המילים היפות של "שונה" , "מיוחד" , "מאותגר" , "אזרח כבוד" , "פוטנציאל לא ממומש" ועוד, מרגיזים אותי ומצחיקים אותי באותה המידה.

נושאים: חברה וסביבה | 15 תגובות »

15 תגובות

 1. מאת שושו :

  אנחנו חיים בעולם של צביעות.
  טזוטה,כתבה מאד מעניינת.

 2. מאת עקיבא :

  חזק טזוטה!! מאוד מסכים .בכלל אנחנו לוקחים יותר מדי אמריקניזציה לתרבות שלנו ולא תמייד מבינים בכלל עד הסוף אם זה מתאים בכלל.צודק לגבי הבריטים.אירופה לא הולכת אוטומטי אחרי התרבות האמריקנית.

 3. מאת ערן :

  מכבסת מילים זה אסון לכנות ופתיחות.צריך לשמור על שפה נקיה אבל לא להקצין

 4. מאת נירית :

  טזוטה הנשכני במיטבו :-)

 5. מאת מרתה :

  אנחנו לוקחים יותר מידי השפעות אמריקיות בלי סלקציה אם מתאים לתרבות פה

 6. מאת עדי :

  או טזוטה זה ממש מרגיז אותך אה? מבינה אותך אבל חושבת שצריך להיות ריסון בתקשורת בינאישית :-) אז לפעמים יש יתרונות לפולטקלי קורקט

 7. מאת HN :

  יפה כתבת
  רק בשביל הפוסט הזה היה שווה להחזיק אותך ב reader

 8. מאת מעל הבוס :

  racists unite over a raw steak,

 9. מאת מעל הבוס :

  the media is antisemitic and propagates ethnic stereotypes

 10. מאת bitch87 :

  חח מצחיק שכולם מסכימים אתך אה ?
  בטוח שבחיי היום יום רובם גם "חוטאים" בפולטיקלי קורקט…..
  ו…….ביץ' זו ביץ'! :)

 11. מאת tazuta :

  ביצ'ית, זה שיש תגובות תומכות בעמדתי יכול לנבוע משתי סיבות: או שרבים חושבים כמוני ומזדהים, או שאלו שחושבים שאני טועה החליטו שלא להגיב…

 12. מאת tazuta :

  למעל הבוס: דעתי על התקשורת ומניפולציות מגמתיות מוכרת לקוראי הבלוג.. התקשורת אכן מדגישה ומשרישה סטריאוטיפים בין השאר כיוון שכך ניתן לדבר בקולקטיביות לקולקטיביות…סטטיסטית זה הכי נוח.

 13. מאת bitch87 :

  נו באמת די עם הפוליטיקלי קורקט טזוטה.. :)))))

 14. מאת tazuta :

  :-) :-) :-) ביצ'ית !

 15. מאת מעל הבוס :

  מעניין

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.



מאמרים נבחרים

חפש בבלוג

קטגוריות

תגובות אחרונות

ארכיון

כלים

תגיות