עולמו של טזוטה שליט"א. מבט מפוכח על החיים.

עולם אמיתי

26 בנובמבר, 2011 מאת

אני כותב את הפוסט הזה כשאני שותה מיץ פירות שלא מכיל פירות. השבוע אכלתי באיזה מזנון שניצל עוף נטול עוף וכרסמתי ממתקים שלא עשויים מכלום. עולם של כאילו. מה הפלא שהאנושות לשה שדיים מסיליקון ומזיינת עם זיקפות של ויאגרה.
כל כך טבעי ונוח לי לעשות קניות בסופר. על עגלה אחת אני מעמיס כל מה שאני צריך בבית. במקום אחד.
בילדותי הכל היה מפוצל. לכל סוג מוצרים היתה חנות מתמחה, והקניות היו סבב בין החנויות הקטנות הללו. פחות נוח אבל הרבה יותר אנושי.
ליבוביץ- המכולת הקבועה שבה עשינו קניות יומיות. חנות מוארת ורועשת. שכונתית במובן הטוב. איש עגלגל וגדל גוף, מבט ערמומי בעיניו, אשתו הגוצה מסתובבת סביבו כמו ירח של כוכב לכת. מאוורר ענק היה קבוע בתקרה, סובב לאיטו ומביא משב רוח בניחוח גבינה צהובה.
לנדאו – המכולת מעבר לכביש שבה לא קנינו, כי אמא לא אהבה את האוירה והיחס. החנות היתה אפלולית ודוממת, בבעלות זוג ניצולי שואה שתקן וקודר. לפעמים מחוסר ברירה, כשמשהו אזל אצל ליבוביץ, אמא היתה שולחת אותי ללנדאו לקנות. הזוג השקט היה מגיש לי את המצרך תוך מבט שאומר "הנה הילד שאמא שלו אף פעם לא קונה אצלנו"…
אדון זיגמן – הקצב העליז שהיה עורף ראשי תרנגולות מרוטות באיבחת סכין ענקית וצוחק בקול גדול כשהיינו מתחלחלים. עוטף עופות שלמים בנייר עיתון ומגיש לך עודף בשטרות דביקים מדם.
גברת זיסבוים – בעלת הקיוסק השכונתי. המקום היחיד שבו ניתן היה להשיג ירחונים, שלגונים וממתקים. קשישה ערירית, זועפת ונרגנת שלמרבה האירוניה מרבית לקוחותיה היו ילדים, אותם שנאה בכל נפשה. מצד אחד מכרה לנו ממתקים – ובאותה נשימה גערה בנו להסתלק מהמקום חצי שניה אחר כך. "קישטה! קישטה! " היה צמד המילים החביב עליה.
מר גרימברג. רומני חביב, סמוק פנים ומלא שמחת חיים. הוא היה שכן שלנו. גר קומה מעלינו. בעליה של חנות הנעליים השכונתית. נודניק מקצועי. בכל פעם שעברנו ליד החנות שלו אמא היתה חוצה את הכביש, כי אי אפשר היה לעבור בפתח החנות בלי שהיה יוצא ומשדל את העוברים ושבים להכנס ולקנות.
אותו גרימברג היה מייצר יין בבית. דורך את הענבים ברגליים. באמבטיה. טקס שהיה מתבצע אחת לכמה שבועות. היינו עולים אליו לראותו חולץ נעליים וגרביים, מקפל מכנסיו מעל לברך, ומבלי לשטוף את רגליו, עומד באמבטיה, דורך במרץ על הענבים ושר בקולי קולות שירים ברומנית.
מידי פעם היה גרימברג יורד אלינו ומביא לאבא מתנה. בקבוק יין מתוצרת עצמית.
אבא היה מודה לו בחום, ומייד משהסתלק גרימברג, היה שופך את תכולת הבקבוק לאסלה. "אני לא יכול לשתות יין שהוא דרך עם הרגליים המלוכלכות שלו…"
באחד הימים, אחר הצהריים הלכנו למכולת של ליבוביץ והיא היתה סגורה. על הדלת מודעת אבל. ליבוביץ נפטר.
למחרת, אמא הלכה לביתם, לניחום אבלים. אחותי ואני נשארנו בבית. כעבור זמן קצר ראינו את אמא חוזרת. בוכיה ונסערת, נשענת על השכנה. חיוורת.
השכנה סיפרה שאמא הגיעה לבית המנוח, דפקה בדלת, וכשהדלת נפתחה היא צעקה והתעלפה.
מסתבר שאיש לא ידע שלאדון ליבוביץ היה אח תאום זהה. והוא זה שפתח את הדלת.

נושאים: סיפורים מהחיים | 9 תגובות »

9 תגובות

 1. מאת tinkerbel :

  איזה כיף לקרוא פוסטים שלך,מזל שגיליתי את הבלוג,אתה כותב הכי אנושי ויש לך סגנון מיוחד.כל השבת ישבתי במיטה עם מחשב וקראתי מליון פוסטים שלך.צחקתי ובכיתי.לא רציתי לפסיק.אני רוצה לשלוח לך מייל אפשר לקבל כתובת?

 2. מאת tazuta :

  טינקרבל- תודה רבה :-)
  אני שמח לדעת שהדברים שאני כותב נוגעים באנשים. אין כיף גדול מזה.
  אפשר לשלוח לי מיילים דרך הלשונית "כיתבו לי" בכותרת האתר בצד שמאל. בכל מקרה הכתובת היא
  tazuta@tazuta.com

 3. מאת דודי :

  תארת כאן עולם שנעלם.כל הדור הזה של נצולי שואה ועולים מתקופת קום המדינה כבר הלך לעולמו ורק אנחנו בני הארבעים עוד זוכרים.עוד כמה שנים והזכרון הזה לא יהיה.

 4. מאת KIWI :

  לא רק האוכל מזויף גם האנשים.צביעות חוגגת בעולם

 5. מאת נירית :

  גם בסיפור כל כך רגיש על עולם שהיה ואיננו הצלחת לשמור טוויסט לסוף :-)
  טזוטה. אני שמחה שאתה קיים.

 6. מאת דור :

  אפרופו אמיתי:
  בנות: עושות תוספות שיער,עדשות צבעוניות,בוטוקס בשפתיים, הגדלת והרמת חזה,הצרת הקיפים בלייזר,מחטבים ברגליים,עקבים,
  ואח"כ אומרות שאין גברים אמיתיים…

 7. מאת tazuta :

  היי דור… תעשיות ענק מגלגלות מיליארדים מהעולם המזויף הזה….לשקרים מתוקים תמיד ימצאו מוכרים וקונים :-)

 8. מאת bitch87 :

  סיליקון זה לחסרות בטחון! אין אחת עם סיליקון שנראה טוב

 9. מאת tazuta :

  BITCH – מילותיך חקוקות בסלע….
  סיליקון=בעעעעעעע

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.מאמרים נבחרים

חפש בבלוג

קטגוריות

תגובות אחרונות

ארכיון

כלים

תגיות