עולמו של טזוטה שליט"א. מבט מפוכח על החיים.

הרהורים במלחמה

6 בינואר, 2009 מאת

כבר מספר ימים אני מתלבט אם לכתוב את הפוסט הזה. אתם יודעים, כשהתותחים רועמים המוזות אמורות לשתוק, וחוץ מזה, לא נעים לעסוק בהרהורי כפירה בימים טרופים אלו.

בהמשך למלחמת לבנון השניה ותוצאותיה, משהו בי מתערער לגבי קונספט הביטחון הישראלי כפי שגובש מאז קום המדינה. ויש לי יותר שאלות מתשובות.
בשתי המלחמות האחרונות שלנו (לבנון 2 ועזה הנוכחית) צה"ל נלחם מול אויב שאיננו מדינה. מול טפיל שיושב על גבם של אזרחים. עובדה זו מכתיבה התנהלות שונה ממלחמה מול מדינה וצבא סדיר.
מצד שני, בשתי המלחמות הללו, אין אינדיקציה אמיתית ל "עוצמתו של צה"ל" למרות הצלחות מרשימות בשדה הקרב, בגלל העובדה הפשוטה שאנו נלחמים מול אויב שאין לו חיל אוויר, אין מערכות הגנה בפני מטוסים, אין לו שריון, אין לו חיל ים, אין לו "כלי טיס בלתי מאוישים" ואין לו שום דבר ממה שיש לצה"ל. זה לא קנה מידה אמיתי למדידת עוצמה.
מה שיש לאויבים הנוכחיים שלנו הוא כח אדם של כמה אלפי לוחמים שמרביתו נועד לשמש בשר תותחים, מגן אנושי בדמות מאות אלפי אזרחים ומערך רקטות פרימיטיבי יותר או פחות. זה הכל.
על הנייר הסטטוס הזה אמור להיות מה שקוראים בשכונה "לא כוחות".
אני עצמי כתבתי בפוסטים הקודמים שמספיק להעמיס רקטה על חמור ולהמשיך לירות עלינו עד היום האחרון, כך שברור לי שלא ניתן להגיע לכל משגר בודד. איש לא מצפה לזה.
אני גם לא קופץ מעורי באושר לזה שמערכת הביטחון חזתה שהחמאס עומד לירות עלינו 200-300 טילים ביום, והנה הוא יורה רק 30 או 40. מאיפה לקחו את המספר הזה ? הרי יכלו לומר שהוא עתיד לירות 500 ביום ולהגיד שמצבנו טוב עוד יותר. זו הרי הנמכת ציפיות צינית.
אז בואו לא נשקר לעצמנו. החמאס יורה מידי יום את אותה מנת טילים פחות או יותר. המבצע הצבאי של צה"ל, גם האוירי וגם היבשתי לא הצליחו במיוחד להקטין את ירי הטילים (עד לרגע זה, 11 ימי לוחמה). (וזה כשלעצמו מטריד אותי, כי כל עוצמת האש הזו ולא קרה הרבה…האם אנחנו לא מחפשים את המטבע מתחת לפנס ? האם באמת אנחנו פוגעים במחבלים עצמם או רק מסביב ?).
זה בדיוק מה שקרה במלחמת לבנון 2 . החיזבאללה ירה בדיוק את אותה כמות של טילים כל יום עד היום האחרון.
החלק היותר מטריד, הוא שכנראה זה סוג המלחמות היחיד שנתמודד מולו בתקופה הנראית לעין. יושבים אויבינו העתידיים, רואים ולומדים את החומר ומבינים שבכדי לשגע את ישראל ולגרום לה נזקים אדירים לא צריך להקצות כמונו רבע מתקציב המדינה לצרכי ביטחון. לא צריך חיל אויר ומטוסים חמקניים. אפילו לא צריך טנקים.
כל שהאויב צריך זה ארסנל גדול של רקטות וטילים מכל הסוגים ולכל הטווחים. זה הכל. ולא מדובר פה בלהביס את ישראל בשדה הקרב. זה לא. אבל זה מספיק בכדי להפוך את חיינו לבלתי נסבלים. לפגוע קשות במערכות הכלכליות של המדינה ולגרום לקריסה מסוגים אחרים.
נכון, ישראל תגיב בעוצמה, "תשתגע" אבל זה יהיה רק לזמן קצר יחסית (עד שהעולם יבלום בטרם נספיק להרוס יותר מדי) וכמובן שלא נגד אזרחים, כי לבטח ירו מתוך אוכלוסיה. ישראל מסונדלת. ושלא תחשבו שבמלחמה מול סוריה, איראן או חלילה מצרים וירדן זה יהיה אחרת. למה שיהיה ? העולם אותו עולם והקולות אותם קולות.
ברור שצה"ל יכול לרסק את החמאס, ובעתיד גם את חיזבאללה. אבל זה בכלל לא פשוט.

אז מה בדיוק עוזר לי שיש לנו צוללות גרעיניות, אלפי טנקים, מאות מטוסים, ג'י פי אס, לווינים, פצצות חכמות, פגזים עם תואר שני וים של טכנולוגיה? אולי ביום הדין – ארמגדון.
מה שאומר שאולי הדרך היחידה לעצור ירי זה לא רק לחסל פיזית את המשגרים והטילים וגם לא לחסל את האנשים, אלא לעשות בדיוק את מה שישראל מנסה לעשות במלחמה הנוכחית : שיהיו להם טילים – אבל שלא יהיה להם חשק לשגר.
זה עשוי לעבוד טוב מול אויב רציונלי. אך מה אתה עושה מול אויב לא רציונלי, שניזון מפנאטיות דתית ואין לו ערך לחיי אדם ? מה אתה עושה מול אויב שקורא לאזרחים שלו לבוא ולשמש מגן אנושי למנהיגיו, ומרביתם נענים לזה בשמחה ? מה אתה עושה נגד אויב שהחיים שלו כל כך נוראים ועלובים, שכבר אין לך במה להפחיד אותו או לאיים עליו ?
יש הסבורים (וזה מאד הגיוני) שאם ניצור לאנשים הללו חיים טובים, אז יהיה להם מה להפסיד ולא ישתלם להם לסכן הכל במלחמה.
אז זהו, שכאן עסקינן באויב עם מנטליות דפוקה. בלי להשמע גזעני- אולי עם דפוק.
זה עם שלא רוצה ליזום. לא רוצה להשתקם. טוב לו לבוסס בביוב של מחנות הפליטים ולא להתקדם בחיים.
אין לא יכול. יש לא רוצה. ולהם כנראה טוב בחרא. גם לזה מסתגלים ולומדים לאהוב…
הרי את ההתנתקות בעזה עשינו בימי שלטון אבו מאזן. אותה תקווה לבנה שכולם מיחלים לשובה לעזה.
שטחי נדל"ן מדהימים על חוף הים התפנו. אדמות חקלאיות נהדרות. ניתן היה להקים שם שכונות מגורים לתפארת, בתי מלון, מסעדות, קאזינו, תעשיה ומה לא. גם כסף לא היה חסר. העולם תרם מיליארדי דולרים. בלי הגבלה.
איש לא איים על העם בעזה. הם קיבלו תמיכה ועידוד מכל העולם כולל ישראל.
והם בחרו שלא לעשות עם זה כלום. הכל נשאר שומם והרוס והפך בסופו של יום לאיזור שיגור טילים.
מה עושים מול אנשים כאלה ?

ומילה לגבי דעת הקהל העולמית.
גם הפעם, כמו בכל הפעמים בעבר, ברחבי העולם נישאו הפגנות, נכתבו דעות ונאמרו דברים. מה לא נאמר, וזה רק ליקטתי מהשבוע האחרון:
שואה.   טבח.   פשעים נגד האנושות.   רוצחי ילדים.   פושעי מלחמה.   שוחטים.   אושוויץ.   רצח עם.   ברבריות.   מרחץ דמים.   חיסול המוני. 
אין הגדרה איומה בהיסטוריה האנושית שלא השתמשו בה נגד המבצע הישראלי.
ואת זה העולם שומע ומפנים. זה מה שמחלחל לתודעה הקולקטיבית.
אז מה בדיוק מרתיע אותנו מלחסוך חיי חיילים ובמקום להיכנס ל"ביקורי בית" רגליים ועתירי סיכון אצל החמאס, להודיע בכרוזים ולכל העולם שאנו נפגיז כל עמדת שיגור או מבנה ממולכד/מחסן תחמושת גם אם הם בתוך אוכלוסיה מיושבת ? לא חבל על חיילים שלנו ?
גם אם נתחיל עכשיו לבצע רצח עם "על באמת", ונפציץ רבי קומות בעזה על יושביהם ללא אבחנה, לא תישמענה זמירות אחרות.
יגידו שאנחנו טובחים ? היטלרים ?  מה כבר יש לעולם לומר שלא נאמר עלינו ? הרי כבר ירו את כל מחסנית הגדרות הזוועה למעשינו. את המחיר התודעתי אנחנו כבר שילמנו ומשלמים. גרוע יותר לא יהיה.
ואם אנחנו נמנעים מזה בגלל עצמנו. בגלל המוסריות היהודית שלנו. האם בג'ונגל שבו אנו חיים יש זכות קיום למוסרי ?

…."אוי לרשע ואוי לשכנו"….

נושאים: המדינה | 13 תגובות »

13 תגובות

 1. מאת קובי :

  חזק ונכון אבל מכניס ליאוש, אני חושב שצריך להפעל עוד כוח ועוד כוח
  גם לטיפשים יש רגשות

 2. מאת איילת :

  בא לי לבכות
  זה כמו לראות עוד פעם את הסרט של המלחמה בחיזבאלה
  אין לי רחמים עלהים,שיקחו אחריות על השטויות שעשו

 3. מאת שושו :

  צריך להיכנס בהם וכמה שיותר חזק.
  אין מדינה בעולם שהייתה מוכנה לספוג טילים,קאסמיים וכו.
  לחיי צ.ה.ל.

 4. מאת דדו :

  טזוטה יקרי , אתה מפתיע אותי ,עם המאמר הבייליני הזה , העם בעזה בחר חמאס, ואלו השתלטו בכוח על המקום, יש לנו עסק ,עם חלאות אדם , לא מבין ,למה המוח היהודי ,לא מצליח לסגל תבנית של מלחמה וזהו, כאשר אלו יורים על אוכלוסייה אזרחית קרוב לשמונה שנים ,זה במטרה להרוג בנו, זה שאתה ואני לא גרים באזורים של שדרות וסביבותיה ,לא מפחית מהחומרה שיורים למעשה עלינו , עלי ועליך , באופן אישי , אם זה היה תלוי בי , הייתי עושה ייבוא של חמש אלף שכירי חרב מחו"ל , מאומנים הייטב , כידי לא להשתמש בחיילי צה"ל ,גם מתוך מה שכתבת , שאנחנו נלחמים מול ארגון טרור, ופשוט שוחט אותם אחד אחד , עד שהם יתחננו לרחמים ,וכידוע יש לנו רחמים , ואפילו יותר מידי ,המצב שיורים עלינו ואנחנו לא מגיבים בכל צורה שהיא ,הוא לא נורמלי , ותושבי שדרות המסכנים חיים במציאות הזו כבר יותר משמונה שנים , אז תפסיק להיות דיפלומט , או לפחות תפגין סולידריות …, והכי חשוב שחיילי צה"ל ישובו הבייתה בשלום!!!

 5. מאת אדון שוקו :

  דדו-למרות המלחמה אי אפשר להתעלם מזה שטזוטה מדבר שמלחמות טילים יהיו המלחמות הבאות שלנו ומבלחמה כזותי שזו מלחמה מלוכלכלת עם המון אזרחים אין כללי משחק של צבא רגיל אלא הרבה גרילה.האם אנחנו בנויים לזה עם הצבא הענק שלנו??

 6. מאת tazuta :

  זה בדיוק מה שמציק לי בכל המלחמה הנוכחית, זה שאנחנו עדיין הולכים על ביצים ולא מפעילים את כל מה שיכולנו. במקום לראות חיילים שלנו עוברים מבית לבית ומסתכנים, הייתי רוצה לראות הודעת פינוי והפיכת כל האיזורים עם הבתים הממולכדים למגרש שטוח. ומתסכל אותי שאנחנו לא עושים את זה אלא ממשיכים ככה.
  האם יותר כח יעזור מול עלובי חיים כמו העזתים ? אני כבר לא יודע.
  או שהם ילמדו לקח ויכנסו לשבלול לעוד 40 שנה, או שבעוד שנה תקום עוד מליציה צבאית איסלמיסטית והכל ישוב לקדמותו.
  בפוסט הקודם כתבתי שמקום להילחם ביתושים צריך לייבש את הביצה. כל עוד שלטון חמאס ישאר- הביצה לא תתיבש.

 7. מאת גיליגן :

  יש כאן שאלה המטרידה איך הצבא הכי חזק במזרח התכון נלחם כבר שבועיים אבל מודיע ומכריז שלא הצליח לפגוע משמעותי בזרוע הצבאית של החמס וביכולת השגור שלו . עם הפרש כוחות כל כך גדול לטובתנו די ציפיתי שצהל ימחוק אותם תוך 4 ימים או לפחות יתן מכה סופנית לחלק הצבאי של החמס. בינתים הרסנו חצי עזה אבל בחמושים פגענו פחות.אני יודע שזהם מסתתרים בבונקרים אז אולי צריך להתמקד בהם.
  העולם כולל מצרים מושכים בכונה זמן וומצפים שניתן לחמס בראש עד חורמה-אבל זה לא קורה. אז כולנו עם צהל אבל זה לא סותר חובתנו לשאול שאלות ולדרוש פתרונות אחרת נהיה כמו עדר
  בינתים כבר מכינים הפסקת אש בתנאים שישאירו אותנו באותו חרא שהינו.היה צריך להשיג הכרעה בזמן הרבה יותר קצר!!

 8. מאת שושו :

  דדו,טזוטה בהחלט מפגין סולדריות עם צ.ה.ל,אני מסכימה איתו שצריך להיכנס בהם כמה שיותר בלי רחמים.
  זה מה שהחמאס מבין,יד קשה.
  וכמובן מחזקים אותם,וישובו בשלום
  למשפחתם.

 9. מאת tazuta :

  חברים…לא הפכתי לביילין…אם כבר אז לליברמן :-)
  רק צריך לקרוא את המאמר שכתבתי ב 8 לדצמבר, עוד לפני המלחמה http://www.tazuta.com/?p=109 ולהבין מה אני חושב שצריך לעשות.
  בחיים הכל זה עניין של זמן ושל עיתוי. גם במלחמת לבנון 2 העולם נתן לנו זמן וציפה שנמוטט את החיזבאללה וזה לא קרה. גם כאן, למרות כל הגינויים הפומביים העולם נתן ועדיין נותן לנו זמן לחסל את החמאס. צודק גיליגן- גם מצריים מצפה לזה.
  אני נחרד מהמחשבה שנקבל פתרון הפסקת אש דומה למה שהיה בלבנון. חיילים זרים שיעלימו עין בזמן שהחמאס מחדש את המלאי. ראינו מה קרה מאז הפסקת האש בלבנון. חיזבאללה שילש את מלאי הטילים שלו לעומת מה שהיה לפני המלחמה וכל זה מתחת לאף של 16,000 חיילים מכל העולם.
  אז יש לי סיבה לא להיות סקפטי ? אני רוצה לראות הכרעה משמעותית. לא נקבל אמנם דגל לבן מהחמאס, אבל אני רוצה לראות תבוסה צבאית של עזה ולא רק אזרחית. אין ספק שחיילי צהל עושים עבודה נפלאה- שאלוהים יגן עליהם, השאלה מה מרשים להם לעשות. תפקוד הצבא הוא יותר יישום של מדיניות ופחות רצון חופשי/צבאי.
  ואולי הפתרון ארוך הטווח, הוא להפנים שצהל הוא צבא קלאסי שמתאים למלחמות קלאסיות. לקראת מלחמות הטילים והגרילה הצפויות לנו בסבירות גבוהה יותר מקלאסיות, אולי הצבא צריך לבצע שינוי מבני, ולהקים זרוע צבאית גדולה שתתפקד בדיוק כמו גרילה, בשיטות של גרילה ובהיקף הרבה יותר גדול מהיחידות המיוחדות של היום. ממש צבא גרילה לכל דבר ועניין, עם קונספט ותפיסה שונים.
  האמת שהרעיון של דדו לגבי שכירי חרב מוצא חן בעיני. אני יודע שיש חברות אמריקאיות של שכירי חרב שניתן לרכוש מהם מלחמה באאוטסורסינג…יאללה….נקים נציגות בארץ…

 10. מאת ראסטה :

  זה הבעיה עם מלחמת גרילה, הם תמיד יזנבו בצבא גדול-הם שונים מלוחמה מסודרת בזריזות, בעקיצה ובריחה-הכאוס הוא היתרון הגדול והיחידי שלהם.
  הפעם הראשונה (בעת החדשה)שראינו את זה היה במלחמת ויטאנם,מאז ועד היום מלחמת גרילה הוכיחה את עצמה.
  לכן שיטת הלוחמה צריכה להיות עד חורמה.
  לעשות להם שיעור בחשבון-מכפלה- על כל טיל לשלוח 2.
  ולהפסיק עם שיחות האזהרה דרך הטלפון-לשדרות אף לא התקשרו להודיע

 11. מאת bitch87 :

  כמה חודשים אני לא מגיבה פה וזה מה שקורה ?מה נהיה מהבלוג שלך זוטה ????המלחמה לאא מעניינתתת לא צריך לקרוא על זה גם (אמרתי שאני אכתוב תגובה חריפה חחח)

 12. מאת tazuta :

  bitch יקרה ! ברוך שובך !
  פוסטים יותר נורמליים אפשר לקרוא שניים אחורה (נורמלים יחסית)…..

 13. מאת דדו :

  אני רק מקווה ,שכמה שפחות חיילים יפגעו , בצורה כלשהיא , ושנפרק אותם לפאזל של אלף חלקים? או יותר ?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.מאמרים נבחרים

חפש בבלוג

קטגוריות

תגובות אחרונות

ארכיון

כלים

תגיות