עולמו של טזוטה שליט"א. מבט מפוכח על החיים.

משתלם להיות משוגע

8 בדצמבר, 2008 מאת tazuta

פתחתי הבוקר את העיתון לכותרת משובבת נפש. מזל טוב. עכשיו גם אשדוד בטווח הקסאמים. איזו הפתעה. כבר כתבתי כאן בפוסטים לא מעטים את דעתי על העניין.
והפתרון שמסתמן הוא החלטה על ….. רגע….תופים…..טררררררררםםםם   : התמגנות !
כשיש מכת יתושים, זה בגלל שהרשות המקומית בעיר שלי, לא דאגה לייבש את שלוליות המים בהן "מיוצרים" היתושים. ואז, כשזה לא בוצע, לא נותר לנו בבית אלא להתמגן….לשים רשתות, למרוח חומר על הגוף, לתקוע טבליות לחשמל.
מטפלים בסימפטום. לא בבעיה.

באותו עמוד של העיתון, היתה חוות דעת משפטית של היועץ המשפטי למערכת הבטחון. הוא נתן אותה ממש עכשיו לשר הבטחון. חוות הדעת היתה חד משמעית. על פי החוק הבינלאומי אסור להשיב אש למקורות הירי. מותר, עם זאת, להשיב אש לשטחים פתוחים ליד מקורות הירי.
מלכוד 22 פרייר לידינו.
יתרונו של הטיפש והתם הוא היכולת לשאול שאלות פשטניות שמתוחכם יותר לא יעז להעלותן על דל שפתיו. אימי המנוחה נהגה לומר "מאה חכמים לא יוכלו להגיע לתובנה גאונית של משוגע".
אז אני שמח לשבת כאן על תקן הטיפש ולשאול. ואם יש כאן משפטן רב דעת – יואיל וישיב לי.
לפי אותה אנלוגיה, מדינת ישראל תחליט מחר בבוקר שאיטליה אשמה בכל צרות העם היהודי עקב חורבן הבית , היציאה לגולה וביזת כלי המקדש.
ישראל תחליט שצריך להציק לאיטליה עד שתשיב לנו את כלי המקדש האבודים ותפצה על 2000 שנות גלות.
עד שזה יקרה, הצבא ישגר מידי יום 10 טילים ארוכי טווח שיכוונו באופן אקראי לאזורים מיושבים בדרום איטליה.
מה לדעתכם איטליה תעשה ? תמגן את סיציליה או תזיין לנו את הצורה ?
אני יודע. אי אפשר להשוות. עזה נחשבת שטח כבוש. לא מדינה ריבונית.
אז מה ? גם עיראק. ושם לא משיבים אש למקורות הירי ?
אבל רגע, במלחמת לבנון השניה, כשהופגזנו משטחה של מדינה ריבונית, האם נהגנו אחרת ? ממש לא. גם שם החוק הבינלאומי לא איפשר לנו להגיב בעוצמה הנדרשת. רק לספוג.
משום מה החוק הבינלאומי תמיד מאפשר לספוג ללא היסוס וללא גבולות, אבל אף פעם לא להגיב. (מה, הוא לא תקף בצד שלנו של הגבול ? חחח)
אז בואו נהיה פרנואידים לרגע.
האם יכול להיות שהחוק הבינלאומי שחוקק לפני יובל שנים חוקק ככה שיהיה כולו נגדנו ? ישבו חכמי העולם שחוקקו אותו, חשבו בדיוק עלינו ועשו לנו דווקא ?   לא הגיוני, נכון?
מוסכם שהחוק הבינלאומי לא מתאים למלחמות הטרור שקורות במילניום הזה ואין ספק שהוא יעבור שינויים במרוצת השנים, אבל עדיין, סוג הלחימה הנוכחי שאנו מתמודדים מולו הן בלבנון והן בעזה, עדיין עומד בקריטריון שמזכיר מלחמה קלאסית.
ואולי החוק הבינלאומי, כמו כל חוק אחר ביקום, נתון לפרשנויות שונות ? הרי רואים את זה בכל סוגי המשפט, האזרחי, הפלילי והכלכלי , כשמשפטנים מלומדים שונים מעניקים לסיטואציה זהה פרשנות חוקית שונה מהותית, ולא נדיר שערכאות גבוהות הופכות על פניהן החלטות של ערכאות נמוכות יותר על בסיס אותו חוק ואותן עובדות.
אז אולי הפרשנויות שאנו נותנים לחוק הזה, הן פרשנויות שאנחנו רוצים לתת לו ? פרשנות שתשרת את מה שאנחנו לא רוצים לעשות ? (על "למה אנחנו לא רוצים לעשות" עוד אכתוב בנפרד).
החוק הבינלאומי לא תפס משום מה, במתקפה של רוסיה על גיאורגיה אך לפני חודשים מספר. שם רוסיה השיגה את מטרתה תוך ימים ספורים בברוטליות נוראה אך אפקטיבית מאד. עם יד על הלב. מישהו מכם בכלל זוכר את זה היום ? מישהו בעולם, חוץ מהגיאורגים, בכלל זוכר שזה היה ? מדברים על זה בעולם ? נאדה ! נשכח, נעלם. ומי הרויח? הרוסים. אז מה ימנע מהם מחר, מחרתיים או עוד שנתיים לכבוש שוב  בליטא או אוקראינה?
אני קורא בשקיקה את ניתוחי הפרשנים ואת העמדות התומכות ב"איפוק" , "בגרות" ,"אחריות ושיקול דעת" של מערכת הבטחון שלנו שלא מתלהבת לתקוף. הכל נכון. הכל סבבה. אבל שמונה שנים ? זה כמעט עשור, ריבונו של עולם. האם המדיניות הזו הוכיחה את עצמה בכך ששינתה לחיוב משהו אחד קטן או שהמצב רק החמיר ?
ולא, אני לא חושב שצריך להכנס ולהפגיז ללא הבחנה. יש מספיק מטרות כואבות של החמאס שמהוות מוקד. ניתן לפגוע בנכסים הכואבים באמת של ההנהגה. בתי המשפחה, רכושם הפרטי, מוסדות ותשתיות שלטון ולקינוח, המנהיגים עצמם. כולם גיבורים גדולים שמסתתרים מאחורי גבם של אחרים. כשזה מגיע לגופם שלהם, זה כבר אחרת.
הרי אני כאזרח, אצטרך להתמודד במוקדם או במאוחר ,בבחירות או במשאל עם, עם החלטות מדיניות שיכללו החזר שטחים.
איזו מוטיבציה ואיזה אומץ יהיו לי לתמוך בצעדים כאלו, כשאני רואה שבכל מקרה ובכל תנאי, הפכנו להיות פסיביים ? וגם אם אנחנו פסיביים לא מרצון, אלא באמת מחוסר ברירה ומכבלי החוק הבינלאומי, אז אני ממש לא רוצה שום פשרה שתרע את מצבי.
כבר כתבתי בעבר שאני לא בדיוק מתרגש ממה שנקרא "תגובת העולם". בואו נראה. יש כמה מטורפים בעולם ששמים זין על כל הכללים ועל כל הדיפלומטיה, אומרים ועושים מה שרוצים. למשל הוגו צ'אבז , אחמדינג'ד, בשאר אסאד, נסראללה ואפילו חמאס. כל אחד מהמטורפים הללו יכול מחר לטבוח ללא הבחנה באלפי אזרחים חפים מפשע, אולי מאות אלפים, בלי חשבון ובלי רחמים. רצח עם של ממש. התירוץ לטבח לא משנה. מן הסתם גם לא יהססו להפעיל נשק כימי על אלפי בני אדם. אתם מעלים על דעתכם שמישהו יעשה להם משהו רציני ? עזבו אתכם מסנקציות פה ושם. מישהו בכלל ישקול לתקוף אותם, לכבוש אותם, להפיל את שלטונם? לשלוח חיילים ולסכן כוחות? ממש לא. אם אין אינטרס כלכלי ברור ומיידי למדינות הנאורות שעלול להפגע, אזי במרבית המקרים מלטפים את ראשם, עושים נו נו נו ואומרים "פויה- לא יפה", מלקקים להם את התחת ואף אומרים "בוא נבין את מצבם"…או מעוותים את המציאות בשקרים כמו "לא בטוח שזה באמת קרה…נמתין ונבדוק…" תוך כדי הפרחת אלף תירוצים שונים למה לא לנקוט בשום צעד או לבסוף לרדת מהעץ עם איזה "פתרון דיפלומטי" שלא שווה את הנייר או שליחת מטוס סימלי לגיחת הפצצה של יציאה ידי חובה. ובינתיים ? הכלבים נובחים והשיירה (הגרעינית) עוברת.
אז אולי משתלם להיות משוגע ?

פוסט ארוך שקשור לנושא – קומה התנערה עם עבדים.

 

נושאים: המדינה | 8 תגובות »

8 תגובות

 1. מאת דדו :

  ללא ספק המצב בעוטף עזה ,ובכלל עבר כל גבול ,לפני הרבה הרבה זמן, אף מדינה ריבונית ,ברת דעת , לא הייתה מניחה שאזרחיה יהיו תחת התקפת טרור במשך שנים.
  וכאן הקלות הבלתי נסבלת של המדינה ,במקרה של שדרות וסביבותיה , לכן צריך לזיין לעזתים ,את הכוס עלהאמא שלהם, ובעברית צחה , להרוג בהם ,עד שהם יבינו ,שכל תגובה קטנה מצדם ,תגרור הרסנית מצד ישראל.
  אני מסכים איתך , שזה פשוט בדיחה לא מצחיקה ,כל ההתנהלות של המדינה בנושא.

 2. מאת רובין :

  צודק דדו.רק כוח יעזור-ניסינו את כל השאר!! יש גבול ונשבר הזין שאנחנו מסים להיות צדיקים יותר מאפיפיור

 3. מאת אחותך הגדולה. :

  לא לשכוח שהיתה התנתקות,אז גם התירוץ של שטח כבוש עבר מן העולם.
  כנראה שמשהו דפוק בגן היהודי,יש רצון חולני כל הזמן "להצטדק".
  הגיע הזמן לשים קצוץ על העולם ועל הגיס החמישי בתוכנו שכולל כמובן אנשי שמאל "נאורים".

 4. מאת דניאל :

  באמת נימאס. איף יו וונט טו שוט שוט.– בינתיים הם עושים את זה לנו…הם לא מדברים רק יורים וצוחקיפ

 5. מאת בת הים הקטנה :

  מסכימה עם כל מילה ואני ממש לא ימנית . שלחתי לינקים לכל התפוצה שלי אולי השנוי יבוא מהשטח . ןגלעד שליט עדיין אצלם

 6. מאת דדו :

  לזיין את העזתים ,ואת הגייס החמישי ,עכשיו!

 7. מאת שיר-שיר :

  הייתי מוכנה להמתין לפתרון מדיני ולא להכנס למלמחמה שמי ידוע איך תיגמר, הבעיה ששמונה שנים חלפו ולא משתנה כלום-כלום,אז למה נמתין? עוד שמונה שנים ?

 8. מאת spider :

  חלפו כימעט 4 שנים משכתבת את המאמר הזה וזה כאילו כתבת היום
  שום דבר לא השתנה,אסד טובח בסוריה והעולם שותק ואצלנו נופלים טילים כמו גשם בדרום
  בדיוק כמו שאמרת-משתלם להיות משוגע.השפוי אוכל חרא.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.מאמרים נבחרים

חפש בבלוג

קטגוריות

תגובות אחרונות

ארכיון

כלים

תגיות