עולמו של טזוטה שליט"א. מבט מפוכח על החיים.

הגירה או הגירע?

11 באוגוסט, 2008 מאת

חבל על הכסף. חבל על האנרגיות. המדינה משקיעה תקציבי עתק, שליחים בתפוצות, הסוכנות היהודית ומה לא, על מנת לשכנע יהודים מכל קצוות העולם לעלות לישראל, ולשכנע אזרחים שהיגרו מהארץ, לחזור אליה.
ואני שואל – למה?
הגירה בעקבות פרנסה או איכות חיים היא זכותו הלגיטימית של כל אדם. פיתחו את התנ"ך וקראו על כל כך הרבה מצבים בהם אבותינו היגרו בתקופות שפל לארצות שכנות בחיפוש אחר שפע כלכלי.
אנשים בחרו מרצונם החופשי לעזוב את הארץ ולנסות להקים חיים במקום אחר. למה ,לכל הרוחות, אני צריך להשקיע זמן, כסף ומאמצים כדי לגרום להם לחזור?
אם הצליחו בניכר- מצויין. מפרגן להם בכיף. שישארו ויהנו. אם נכשלו – שישאו באחריות להחלטתם, ויקבלו החלטה נוספת- להמשיך לנסות- או לחזור לישראל. לא ביקשתי מהם ללכת – לא רוצה לחזר אחריהם שיחזרו.
למה אני צריך לשכנע יהודים שנולדו בחו"ל למשפחות שבחרו לחיות שם, לעזוב הכל ולעלות לארץ?
המדינה איננה גננת של אף אחד. היא גם לא מדינה כה נוראה, שצריכה להתחנן שיגיעו אליה תושבים. בוודאי שלא להציע להם "סלי קליטה" , "הטבות תושב חוזר" ושאר ירקות.
מספיק ודי. ישראל היא כבר לא מדבר חול עתיר גמלים, עני ושכוח אל. ישראל היא מדינה מערבית יציבה, מבוססת ומתקדמת שבכלל לא רע לחיות בה. לפעמים אפילו טוב מאד. כל מי שמטייל בעולם יודע שלא חסר כאן כלום. הכל יחסי כמובן, אבל יש הרבה מאד מדינות שרע לחיות בהן יותר מאשר כאן.
ליבי אינו יוצא לראות במדינתי אזרחים שמביאים אותם לכאן ב"כח". אזרחים שצריך לשלוח שליחי סוכנות לקצה העולם ולשכנע אותם לבוא.
מי שרוצה לבוא – יארוז את חפציו אחר כבוד ויגיע.    WELCOME .
מי שמעדיף לחיות במקום אחר- בבקשה. תהנה מחייך. כל אחד הוא ילד גדול שצריך לחיות עם ההחלטות והבחירות שלו.
אני אגיד משהו מגעיל. ישראל היא מדינה קטנה וצפופה. יותר מ 7 מליון אנשים חיים על פיסת ארץ קטנה שכנראה תצטמק עוד יותר. אין מקום לנשום, הכל פקוק. לא בדיוק מדינה שוממת שמחפשת בנרות תושבים לאייש את אדמתה.
אנחנו פשוט סובלים מטראומות העבר. יש לנו מנטליות גלותית/פרובינציאלית ולא הפנמנו שאנחנו כבר לא מדינה קטנה ונחשלת שצריכה כל יהודי באשר הוא. לא יקרה שום אסון אם יחיו כמה מליוני יהודים במקומות אחרים בגלובוס. יכול להיות שהם יהיו שארית הפליטה של העם היהודי אם תיפול כאן פצצה גרעינית יום אחד… (איזה אופטימי אני ?)
אנחנו צריכים לפתוח שערינו לכל יהודי ו/או ישראלי לשעבר שרוצה לעלות או לשוב מרצונו החופשי וביוזמתו. די לרדוף אחריהם.
את התקציבים העצומים והאנרגיה שמשקיעים היום ב"החזרת יורדים" וב"עליה", צריך להשקיע כאן בבית, באותם מוחות מבריקים של חוקרים, רופאים ומדענים שלא מצליחים למצוא תקציבים למחקריהם פורצי הדרך ונודדים לאוניברסיטאות ומוסדות מחקר ברחבי העולם שקולטות אותם בשמחה ומעניקות להם תקציבי ענק לעבודתם. הם באמת "יורדים" מהארץ מחוסר ברירה.
את הכסף הזה צריך להשקיע בחינוך ובמוסדות האקדמיים, במניעת בריחת המשכילים, במתן סביבה אוהדת ליזמים, ממציאים, אנשי רוח ותרבות- לרווחת מי שבחר לחיות כאן.

נושאים: המדינה | 4 תגובות »

4 תגובות

 1. מאת שושו :

  טזוטא אתה שוב צודק,מי שחיי פה זה לטוב ולרע.

 2. מאת bitch87 :

  חחחחח אהבתי את הקטע עם הפצצה הגרעינית…

 3. מאת tazuta :

  BITCH יקרה….כמו שאני מכיר אותך את תהיי זו שתלחצי על הכפתור האדום… :-)

 4. מאת רינת :

  דיייי הקטע עם הפצצה הגרעינית….
  חחחח איך לא חשבתי על זה
  (לא נכנסתי לבלוג מזמן אז התגובה קצת באיחור)
  אין גאון אתה, גאון.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.מאמרים נבחרים

חפש בבלוג

קטגוריות

תגובות אחרונות

ארכיון

כלים

תגיות