עולמו של טזוטה שליט"א. מבט מפוכח על החיים.

מי רוצה לחיות יותר שנים ?

22 ביולי, 2008 מאת

לפני מספר ימים צפיתי בכתבה בטלויזיה על "תגלית" חדשה: הרעב טוב לאריכות ימים.
אם אוכלים פחות- מאריכים חיים.
יש עכשיו טרנד של אנשים שמסתובבים רעבים מתוך בחירה , וחולמים לחיות עד גיל 90 .
ספרו את זה לילדים באפריקה והם יגידו לכם " דאאאא………..???"

בכלל, כל הטרנד הזה של הארכת החיים מטופש בעיני. למה בני האדם לא משלימים עם עובדת ההזדקנות והמוות הבלתי נמנעים? זה עצוב, אבל זה ריאלי. מה לעשות.

תוחלת החיים הממוצעת היא 76 שנים . נגיד שיאריכו את החיים בעוד 10 שנים בבריאות סבירה. (אין דבר כזה בריאות טובה בגיל הזה- פיזית זה בלתי אפשרי).
הכל נחלש. השמיעה, הראיה, הטעם, הזכרון, כוחות הגוף וכוחות הנפש.

מה תעשה בעשר השנים הללו, חוץ מלהביט במראה, בהנחה שהראיה תקינה, לראות את גופך מזדקן ומידלדל, את הקמטים סביב העיניים והפה, את כתמי הזיקנה על הפנים, את העור הרפוי ואת כיעור הזיקנה נשקף אליך מהמראה?
תשב בבית האבות ותשחק קלפים? תראה פעם בשבוע את הנכדים והילדים שיעשו טובה ויבואו לבקר? תצבוט בתחת למטפלת הפיליפינית? תעביר יותר זמן בהמתנה למוות?
מרבית חבריך, שלא עשו חוקן של עשבים ו/או צמו פעמיים בשבוע, מן הסתם לא האריכו ימים כמוך ומזמן כבר מתו. אז עוד יותר משעמם ועצוב.
הרי אנשים נכנסים למשבר בגיל העמידה וסובלים מספיק כשהם רואים את הקמטים, שיער השיבה וסימני הגיל. אז זיקנה של ממש לא תדכא?
תעשיית היופי ומתיחות הפנים פאתטית למדי. אני מביט סביבי ורואה נשים בגילאי 60 לבושות בסקיני ג'ינס, שיערן בלונד זוהר, אבל הפנים – אוי הפנים. הזיקנה ניבטת מכל עבר ולא יעזרו הניתוחים. אנשים צריכים להתלבש בהתאם למה שנכון לגופם ולגילם.
אני סבור שזיקנה טבעית הרבה יותר אסתטית מזיקנה מנותחת.

הביטו סביב ותראו גברים בני 60 פלוס, פניהם קמוטות ומסגירות את הגיל, אבל שיערם צבוע שחור משחור. דווקא הניגוד בין השיער השחור לפנים הקמוטות הוא שיוצר אפקט חריג ומכוער הרבה יותר משיער שיבה שנראה טבעי וטוב יותר על הקמטים. הם נראים כמו גופה חנוטה.

יש זקנים בני 70 , שעושים קצת כושר וחושבים שהם נורא סקסיים בגופיה חושפת "שרירים". לאף אחד אין אומץ לומר להם בפנים שהם מגוחכים.

גוף האדם סובל מעייפות החומר. חיים כשלעצמם אינם העיקר. איכות החיים היא הקובעת.
ומה לעשות, גם אם אדם בכושר גופני כמו שמעון פרס, הגוף לא משקר. בכל פעם מתעוררת בעיה אחרת, קלה או חמורה, פה כואב ושם כואב. אי אפשר להימלט מזה. ככה אלוהים ברא את העולם.
אתה כבר לא יכול לאכול כל דבר, הרבה מאכלים מזיקים או מציקים, קשה לעשות ספורט ולטייל בלי מגבלות, על אלכוהול אין מה לדבר, וכמובן שגם סקס בעייתי.
גם אם עדיין עומד לך בגיל 85 , את מי בדיוק תזיין ? את זלדה מגריאטריה ג' ? הרי לפני שתרד לה, תצטרך להוריד את הטיטול שלה, אם לא זכרונך לא יבגוד.
איזו אישה צעירה ושווה תסכים למצוץ לך? אפילו לעיוורת יש חוש מישוש.

אז אני מודיע רשמית. לא רוצה להאריך את החיים שלי מעבר לממוצע. אם אגיע לגיל הממוצע בבריאות טובה ובלי צרות מיוחדות – דייני.
לו הכושר הגופני, הבריאות והמראה היו נשארים לנצח כמו בגיל 30 – ניחא. אז באמת כל שנת חיים יכולה להיות ברמה גבוהה ושווה להאריך אותן.
אבל במצב של בלאי ועייפות החומר, 76 שנים בעולם הזה הן די והותר. ראית, אכלת, בילית. די. הגיע הזמן ללכת.

אסיים במשהו אקטואלי של אהובתי, שרה סילברמן. לחצו כאן לצפיה בקליפ.

נושאים: פילוסופיה בגרוש | 2 תגובות »

2 תגובות

  1. מאת davidi :

    בן אדם, אתה מוציא לאנשים את החשק לחיות. הבעיה שאי אפשר לסתור אותך כל מילה נכונה

  2. מאת מאירסון :

    שמע……..אתה מצחיק ומדכא ביחד. אני לא רוצה להסכים אבל לא יכול להכחיש את מה שאתה אומר..ענק !

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.מאמרים נבחרים

חפש בבלוג

קטגוריות

תגובות אחרונות

ארכיון

כלים

תגיות