עולמו של טזוטה שליט"א. מבט מפוכח על החיים.

סופר-דופר

18 בדצמבר, 2012 מאת

איך שהזמן רץ… לפני כמעט חמש שנים (!) כתבתי את הפוסט הזה שהתייחס לבעיית ההורים שגוררים איתם את ילדיהם הקטנים לבתי קפה בלי להתחשב בשלוות הנפש והגוף של הנוכחים.
וזה הולך ומחמיר. לכן צריך להגיד את זה חזק וברור: יש מקומות שלא מתאימים לילדים קטנים.
הסופרמרקט הוא כזה. לאדם מן השורה שעורך קניות בסופר בשעות הערב המוקדמות זה סיוט. הורה שמביא איתו ילדים בני 2 עד 5 לקניות בסופר הוא לא פחות ממטריד סביבתי. אבל במדינתנו שבה קיימת אובססיית ילודה ומוטמעות סיסמאות כמו "לילדים מגיע הכל" רבים מה"מוטרדים" סובלים בשקט ונמנעים מלהעיר או לגעור מחשש לתגובות עוינות/תוקפניות/אגרסיביות של הורים שגם ככה כבר איבדו את הסבלנות/שפיות לילדיהם שלהם… ולא לשכוח את האימרה שאומרת שילדים הם כמו נודים. אתה חי מצוין עם שלך אבל לא יכול לסבול של אחרים.
יש שגוררים את ילדיהם לסופר כדי לעייף את הילדים לפני האטרף של ארוחת הערב והמקלחות…ויש שלא רוצים/יכולים להביא בייביסיטר. אבל זה על חשבון שפיותם של אחרים.
סופרמרקט הוא לא מקום לילדים קטנים. ההורה מסתובב בין דוכני הבצל והגזר ואילו הילדים משתעממים ומביעים זאת בדרך היעילה ביותר שהם מכירים: צרחות אימים, מכל עבר ובאוקטבות שונות. ואת זה עושים הילדים שיושבים בתוך העגלות. מילא הצרחות…..הילדים הגדולים יותר מנצלים את זמן השיעמום הזה למשחקי תופסת בספרינטים מטורפים במעברים תוך הזזה והתנגשות בכל מה שעומד בדרכם. אני לא יודע אם שמתם לב אבל גדל דור של זאטוטים שטרם הפנימו שאפשר לעקוף בני אדם שנמצאים במסלול ריצתם. הם רצים במעברים במהירות, נתקלים בך ופשוט דוחפים אותך עם הידיים כדי שלא תפריע. אם בדרכם נקרית עגלה- הם דוחפים גם אותה- ולא משנה לאיזה כיוון ועל מי….במו עיני ראיתי קשישה שחטפה עגלה בגב.
וזה מסוכן. הריצה במעברים מסוכנת כי יש שם עגלות מתכת. יש דוכנים עמוסי קופסאות שימורים כבדות שעלולות ליפול. יש בני אדם.
אין לי טענות לילדים. הם ילדים וזה מה שילדים עושים בכיף שלהם. יש לי טענות להורים, שהשחיקה בשילוב חוסר אחריות מביאה אותם לשחרר את הילדים להתרוצץ בסופר-העיקר שלא יבלבלו להם את המח ומה שיהיה- יהיה.

שלא לדבר על מסעדות. אני לא מדבר על מסעדות לכל המשפחה. כאלו שיש בהן מנות ילדים ושולחנות גדולים. מי שמגיע למסעדה לכל המשפחה, גם אם הוא רק זוג, יודע שבתפריט החוויתי יהיו גם צרחות, נדנודים ודחיפות מכל עבר של ילדים חסרי סבלנות.
אני מדבר על מסעדות שבאים אליהן לבילוי. לא רק לאוכל. קצת יותר יקרות (ואין בהן מנות ילדים….) ויש ציפיה לחוויה אחרת. אבל גם לשם מגיעות המשפחות שגוררות איתן זאטוטים בגיל שלא מתאים למקום כזה. וכל חווית הבילוי שלי מתחרבנת.
במקום לשוחח עם זוגתי בנחת אני שומע צרחות בנוסח- אמא!!!! אמא!!!! למה הוא??? למה היא???? אני בא ללגום כף מרק בדיוק כשזאטוט תזזיתי מתרוצץ ומתנגש בכסא שלי מאחור ואני נחבט בצלחת.
ילדים רצים בין השולחנות, נתקלים בזגוגיות במקרה הטוב או במלצרים האומללים שמנסים לתמרן עם צלחות לוהטות, במקרה השכיח. וזה גם מסוכן. אם צלחת לוהטת נשפכת על ילד שנתקל במלצר מי ישלם את המחיר? אתם כבר יודעים.
וההורים? שקועים בצלחתם בהנאה. שמחים שהילדים לא בסביבה ומציקים לאחרים ולא להם. באותם רגעים בא לי לקום ולמשוך להם בבת אחת את המפה מהשולחן יחד עם כל מה שעליה…
לא מזמן היינו בגליל במסעדה יוקרתית. שולחנות זוגיים באפלולית רומנטית, מוסיקה נעימה.
בקצה המסעדה היה שולחן משפחתי שחמש דקות אחרי המנה הראשונה הילדים נטשו ועברו לחגוג ברחבה שבמרכז המסעדה. ומה הם עשו שם??
גלגלון. אתם יודעים מה זה? זו אותה ספק סלטה ספק עמידת ידיים תוך גלגול מקצה לקצה של החדר וצרחות אושר.
הם עושים זאת, ההורים אדישים ורק מלצרים מבועתים חוצים את החדר במהירות, לא יודעים מאיפה יחטפו פתאום ילד מעופף.
ונזכרתי במייקל.
מייקל היה מהנדס מפעל אצל לקוח שלי מהעבר הרחוק. איש כבן 60. נשוא פנים, מסגרת שיער לבן מעטרת את פניו. אני מניח שהיום הוא כבר בפנסיה. ולא היה משהו שמייקל שנא יותר מזאטוטים שמתרוצצים לו בין הרגליים. והוא מצא פתרון.
"אם אני בחתונה או אירוע שילדים רצים לי בין הרגליים אני בועט בהם" נהג לומר. "כשאחד כזה רץ לידי אני שם לו רגל בקטנה…והוא נופל"…

נושאים: חברה וסביבה | 16 תגובות »

16 תגובות

 1. מאת שושו :

  חחחחחחח…….טזוטה יקירי, כחובבת סופרים ומסעדות, זה באמת בלתי נסבל הרעש והבלגנים שמאפשרים לילדים לעשות.הם הורסים את כול חווית הקניות והבילוי.באמא שלכם, שלמו לבייבי סיטר ותנו להנות.

 2. מאת tazuta :

  היי שושו! ברוך שובך….חסרת לי :-)

 3. מאת מלצרית :

  אתה לא מבין כמה אתה צודק!!!!!
  אני עוברת סיוט כול פעם שיש משמרת ערב.ילדים מתנגשים בי כל הזמן ואני צריכה כאילו לחייך

  שילכו לקיביני!!הם והורים שלהם!

 4. מאת מלצרית :

  לא כתבתי קודם שאתה כותב ממש יפה!!

 5. מאת ראסטה :

  אני אהיה נציג דעת מיעוט בפוסט זה…

  לצערי עד שאתה לא שם ,אתה לא מבין..
  אני חושב שאפשר לכתוב פוסט כזה מ2 סיבות :אין לך ילדים עדיין, יש לך- אבל הם מבוגרים ואתה כבר שכחת מה היה לך.

  אני הכי אוהב את אזור הירקות- זה שעור קצר ב"הכר את הירק"

  זה לא אומר שאין אנשים שצריך לסרס כדי למנוע את הנזק הסביבתי שהם הם עצמם מקיימים, ובהקמת צאצאים פגומים גנטית כמוהם

 6. מאת bitch87 :

  ילדים זה של אחרים זה דבר מעצבן בלי שום קשר חייבים להגיד "אוי איזה מתוק איזה יפיוף" והוא דומה להורים הקופים שלו …(חוץ ממיצי וג'וני החתיכים;)

 7. מאת טליה :

  אני אציג כאן תובנה שלי בשקל:
  אני אמא ל 3 . הקטן בן 10 ככה שאין אצלי כבר זאטוט מתרוצץ כפי שטזוטה הגדיר.
  גם אני שהיתי צעירה יותר עם תינוק יצאתי למסעדות והתינוק צרח והפריע לכל הסביבה והאמת שלא היה לי אכפת. אחרי כל הלידה והבית והטיטולים ועצבים וחוסר שינה כל מה שרציתי זה לצאת לבלות בחוץ ולא אכפת לי מה מפריע לשאר אנשים! האם היתי אגואיסטית? כן. מאד. היום אני מבינה את זה יותר טוב ועם הילדים האחרים כבר לא עשיתי את זה.אפילו עיצבן אותי שהיתי במסעדה וצרח תינוק של אמא אחרת..
  אי אפשר לא לקחת את הילדים לכל מקום זה אפילו כיף להסתובב איתם גם בסופרסל(לפעמים :-) ) אבל אני כן מסכימה שיש מקומות שלא מתאים להם ואנחנו לוקחים אותם מתוך אגואיסטיות שלנו ואנחנו יודעים שהם ישתעמו ויציקו אבל אין לנו סידור וגם לא בא לשלם ביביסיטר כמו שכתבה למעלה שושו וזותי האמת,וברור שאם מישהו יעיר לי או לילד אני אכנס בו אפילו שאני יודעת שהוא צודק..
  ראסטה בתגובה למעלה מדבר לקחת ילדים לסופרסל לעשות היכרות לילדים עם ירקות. זה הכל בסדר בתנאי שהילד שלך צמוד אליך ולא מתרוצץ בין מעברים ומפריע לכל העולם כמו שטזוטה כתב.
  שאני במקדולנדס או בשיפודיה ילדים רצים בין שולחנות זה נורמה.אבל באמת שאני יוצאת עם בעלי לארוחה זוגית בלי הילדים אז ילדים של אחרים בסביבה מפריעים.אי אפשר להתעלם מזה. היתי רוצה לראות יותר התחשבות של אנשים במה שמפריע לאחרים.
  סליחה על החפירה!!

 8. מאת ראסטה :

  טאז , אתה מבקש סולידריות במקום הלא נכון…
  אני חושב שההצעה שלך תעלה למשאל, מיד אחרי מיגור העוני ושלום עולמי..

 9. מאת שושו :

  ביצית, מסכימה איתך.חחחחח……

 10. מאת tazuta :

  טליה וראסטה :-)
  שני צדדים של אותה המטבע….
  טליה – אני מעריך את הכנות שלך על האגואיזם שבלקחת ילדים למקום שאתה יודע בוודאות שהם יפריעו לאחרים- אבל למען הבילוי שלך כולם על הזין…ודרך אגב- את לא חופרת…זו תגובה מנומקת.
  וראסטה יקירי… כולנו אוהבים להסתובב עם הילדים, אבל זה לא בהכרח אומר שהם מקבלים רשיון אוטומטי להשתולל במסעדה ולהכנס במלצרים…ראה תגובת המלצרית מעלה…
  הטענה שלי היא להורים – לא לילדים.
  אני חושב שהכלל המוביל בהתנהגות ברשות הרבים גם עם ילדים צריך להיות ככתוב בתלמוד: "זה נהנה – וזה לא חסר".
  הנאה של אחד שהיא ביודעין על חשבון הנאתו של האחר אינה מוסרית לדעתי.

 11. מאת tazuta :

  ביצ'- יש קטע נפלא של סיינפלד בדיוק על ההתלהבות מתינוקות… דקה אחת של אמת צרופה…
  http://www.youtube.com/watch?v=vssK-YkSkWs

 12. מאת tazuta :

  שושו….ועל זה נאמר:
  היי לי אם ואחות….

 13. מאת ראסטה :

  לתת לילדים לרוץ ולהשתולל זה סוג של חוצפה, גם בצורה אבטחתית -לשמור על ילד שלא יפצע או שלא יציק לאחרים.

  לקחת ילדים למסעדה רומנטית , זה גם סוג של חוסר מחשבה קדימה .(אני עדין פה) יש מקומות שלא צריך שיהיו שם ילדים , ויש מקומות כאלה בארהב שמודיעים בכניסה – אין כניסה לילדים.

  אבל לקחת שמרטף בשביל ללכת לסופר , זה לא ריאלי.

 14. מאת שושו :

  בשמחה יקירי.

 15. מאת ג :

  למען האמת, הייתי בכיף מרחיק גם ילדים מחגים עם המשפחה. היה לי פעם כזה חרא לנסוע בכביש ולבזבז דלק בשביל לקבל אווירה של תשעה באב.הרי לעשות חג עם המשפחה זה גם סוג של בילוי, לא? זה אפילו משהו שהוגדר עבורי שראוי שאעשה. הבילוי הזה כולל גם ריצות אחרי תינוק שגילה שבבית של הסבא והסבתא יש מדרגות, אז מישהו צריך לאכול סרטים ולעלות יחד אתו או להוריד אותו, וצריך לרוץ אחריו ולהשגיח שהוא לא עושה יותר מדי שטויות עם מכשירי חשמל. הם גם נורא אוהבים את דלתות הזכוכית של הארון של המערכת סטראו כי אפשר ללחוץ והדלת נפתחת. ועוד היום היתה לי הזדמנות לנסוע 2.5 שעות בערך לכל כיוון בשביל זה.
  אבל זה משפחה, ומשפחה לא בוחרים.

 16. מאת tazuta :

  היי ג.
  זה אכן מעצבן כשנופל עליך להיות המשגיח התורן…כל כך מבין אותך….אבל מצד שני לחוות מקרוב את הסקרנות הטבעית שלהם לגעת בכל דבר ולהגיע לכל מקום זה אחד הדברים היותר יפים ומרגשים בהתפתחות של בני האדם הקטנים הללו, גם אם המחיר זה לרדוף אחריהם עד שבא למות..תנסה להנות מזה בפעם הבאה ;-)
  יש בסביבתי אחד כזה שמוציא להורג ביסורים ומוות איטי כל שלט רחוק שמגיע לטווח שלו :-)

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.מאמרים נבחרים

חפש בבלוג

קטגוריות

תגובות אחרונות

ארכיון

כלים

תגיות