עולמו של טזוטה שליט"א. מבט מפוכח על החיים.

שיווק ועוד

19 ביולי, 2011 מאת

איזה שיט. הצלחתי לקבל את הפרויקט.
בואו אגלה לכם סוד מסחרי ומקצועי. יש לקוחות, עבודות ופרויקטים שלא בא לי שהעסק שלי יקח. יש לזה כל מיני סיבות- לא בהכרח כלכליות, כי ממילא פרויקט שלא יהיה רווחי עבורי אני לא אקח.
יש לקוחות שלא מוצאים חן בעיני בגלל סביבת עבודה מגעילה. כאלו שיושבים במשרדים מצחינים באיזור תעשיה מעופש, שפינת הקפה מאוחדת עם השירותים ואותו גליל נייר טואלט יחיד משמש לניגוב התחת והידיים גם יחד.
יש לקוחות קמצנים שהם ועובדיהם דחוסים במשרד "אופן ספייס" צפוף וחנוק בלי טיפת אוויר, עם ריהוט משרדי מימי המנדט, מחשבי פנטיום משנות ה 90 שאפילו דיסק און קי אי אפשר לדחוף להם ועם מזגן שרק מרעיש ולא מקרר.
יש לקוחות שהם סתם אנטיפטיים. גסי רוח, ערסים שהתעשרו, מתיחסים בזלזול, גסות ואדנות לצוות העובדים שלהם ברמה שמביכה אפילו אותך- כמישהו חיצוני, ולא מוכנים לשמוע על מושג שנקרא "יחסי אנוש".
יש לקוחות שסביבת העבודה שלהם מסוכנת פיזית. למשל אולמות יצור לא מאווררים, עתירי מכונות וציוד פולטי גזים ו/או סוגי עשן, או שאולמות האחסנה והיצור עמוסים מכשולים או מדפים רעועים עמוסי טונות של חומר, שנראים כאילו כל רגע יקרסו על ראשיהם של העובדים האומללים.
במקומות כגון אלו אני לא רוצה לעבוד ולא רוצה לראות את העובדים שלי מסתובבים שם. אני לא צריך על מצפוני תאונה או משבר נפשי של מישהו מהצוות שלי. אלו לקוחות שטוב לא יוצא מהם. תמיד יהיה בסוף ויכוח. על כסף, על תכולת העבודה. מה לא.
ברוך השם, אני יכול להרשות לעצמנו להיות סלקטיביים בבחירת העבודות שלנו. לא פעם זרקו לי מתחרים שמרכלים עלינו בשוק שאנחנו "חברה סנובית" שלא עובדת עם כל אחד.
אתם יודעים מה? מתאים לי. אני דווקא רואה בזה יתרון שיווקי. שמי שבוחר לעבוד איתנו ירגיש אקסקלוסיבי ובר מזל :-)
כשאני מגיע לפגישה אצל לקוח פוטנציאלי, לא תמיד אני יודע למה לצפות. יש כל כך הרבה ארגונים ענקיים שאף אחד מחוץ לברנז'ה לא שמע את שמם. אתה מגיע פתאום לאיזו חברה בשם אא.ב.ב.ג. שיווק ואחזקות (שם פיקטיבי כמובן…) שמעולם לא שמעת עליה, ומגלה גוף ענק שמייצא במאות מליונים תחת כל מיני שמות מותגים פרטיים בינלאומיים.
ויוצא שאני מגיע לאחד מאותם לקוחות פוטנציאליים מגעילים שלא בא לי לעבוד איתם. עכשיו מה עושים ? אני הרי לא יכול להגיד ללקוח אתה גועלי ולא בא לי עליך.
אז יש כמה דרכים להתחמק. האחת לבחון את לוח הזמנים שהלקוח צריך, לחזור אליו אחרי יומיים ולהתנצל שאנחנו מלאים עד אפריל 2016 – מה שעלול לגרור את השאלה הבלתי נמנעת- אז למה באת לפגישה…? ולהכין תשובה מתאימה.
אפשרות אחרת וקלה יותר- היא פשוט לקחת את מחיר השוק של הפרויקט המבוקש, להכפיל אותו בשש ולהציע ללקוח.
מה שברוב המקרים גורם לזה שהלקוח נבהל ומיוזמתו מנתק את הקשר ומוותר.
אני נוקט מידי פעם באסטרטגיה אחרת- בהתאם למצב.
אבל מה קרה לי עכשיו. לפני כמה חודשים הגעתי לפגישה אצל לקוח פוטנציאלי, שבתום הביקור אצלו לא רציתי את העבודה. המקום מגעיל, האיזור אינו נגיש במיוחד, האוכלוסיה בארגון מעצבנת. כמנהגי- תקעתי מחיר מופלץ – הלקוח נרתע והסיפור הסתיים. שכחתי מזה.
עד היום. הלקוח התקשר והודיע לי שהוא לוקח אותנו לעבודה. איזה שיט!
כל כך לא בא לי על המקום הזה. עכשיו אני שוקל אסטרטגיית יציאה… אמשיך לחשוב.

נושאים: סיפורים מהחיים | 6 תגובות »

6 תגובות

 1. מאת LADY DD :

  חח אולי כדאי לספוג את זה בשביל הג'ובות?- פעם קרה לי מקרה כזה. בא אליי לקוח (רק שעכשיו לא יחשבו שאני זונה חח) והוא היה נוראי- איך שהתחלתי לדבר איתו הוא היה מתבלבל כולו ומתחיל להזיע (בגלל השדיים אולי?)- אז דפקתי מחיר-על רק שיתחפף, והוא הסכים!!!- כדי לא לפגוע בו נעתרתי וקיבלתי את התיק- בסוף עשיתי ממנו אחלה פרנסה, ברוך השם, וגם פגשתי אדם נחמד- באמצע העבודה איתו אמו נפטרה, לא עלינו, וליוויתי אותו. בסוף השקעתי את הכסף בדבר חשוב.

  תחשוב על זה, טיזי, אולי יצא לך מזה חופש עתיר נישוקים ושות' עם החטובה..

  נ.ב- אם אתה לא אוהב דגים נאים איך אתה מתענג על רינג?!

 2. מאת tazuta :

  ליידי… לגבי דגים נאים- הרינג הוא לא דג נא. הוא דג כבוש, ועם דגים מלוחים,מעושנים או כבושים אין לי בעיה.
  כן. לפעמים יש הפתעות עם לקוחות…נראה שאת נשמה טובה :-)

 3. מאת ראסטה :

  תן לו לגלות את האותיות הקטנות

 4. מאת tazuta :

  ראסטה..אולי באותיות הקטנות אני אבטיח לו "חלומות רעים" כמו בכדורי אלרגיה :-)

 5. מאת משתמש לא מזוהה :

  אני עושה פנג שאויי לעסקים למינהם.
  אם אתה מעוניין, לפני שאתה מסכים לעבוד עם לקוח תפנה אותו אלי בכדי לטהר את האוירה

 6. מאת Emma :

  If time is money you've made me a welahtier woman.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.מאמרים נבחרים

חפש בבלוג

קטגוריות

תגובות אחרונות

ארכיון

כלים

תגיות