עולמו של טזוטה שליט"א. מבט מפוכח על החיים.

הרהורים לחג החירות

27 במרץ, 2010 מאת

ליל הסדר בשבוע הבא. נשיר "אחד מי יודע" נחייך לדודות מכוערות, נלטף ראשים של ילדים מעצבנים שאנחנו לא מכירים, נתקע קניידעלך ונשתה יין זול שהמארח חסר הטעם קנה.
ולי יש הרהורים כואבים על עצם החירות שלנו. האם באמת יצאנו מעבדות לחירות ?
האם אנחנו עם חופשי בארצנו ?
יש לנו שוב משבר עם כל העולם. משבר חדש עם האמריקאים שכנראה נשבר להם הזין מאיתנו, וככל שהם יחרבנו לנו על הראש – שאר העולם יראה ויעשה אותו הדבר.
אז עכשיו חג החירות. עוד חודש נחגוג את יום העצמאות. האם אנחנו מדינה עצמאית ?

משהו מוזר קורה לנו קודם כל עם עצמנו. דבר ידוע הוא שהסביבה מתייחסת אליך כפי שאתה ממצב את עצמך. תשדר עוצמה- תקבל עוצמה. תשדר חולשה – תקבל יריקה.
בשיחות שלי עם אנשים אני נחרד לגלות שלהמון אנשים אין מושג לגבי מה מיקומנו בגלובוס מבחינת כמות אוכלוסיה, חוסן כלכלי ומשאבים – לעומת מדינות אחרות. חלקן מדינות שאנחנו מאד מתרגשים כשהן אומרות עלינו משהו, או שיש ברחובותיהן מפגינים נגדנו. אז הנה שיעור קצר בגיאוגרפיה עולמית מבחינת כמות תושבים:
בישראל יש כ 7.5 מליון תושבים. בואו נשווה מול מדינות נחשבות בעולם המערבי. הרי זה מה שחשוב לנו.
פחות מ 7.5 מליון תושבים יש גם בשווייץ ,הונג קונג, בולגריה.
בשבדיה יש 9 מליון תושבים ובאוסטריה 8 מליון.
עכשיו בואו נלך למדינות קטנות מאיתנו שאנחנו "מחזיקים" מהן:  דנמרק ופינלנד עם 5.5 מליון תושבים.
בואו נלך עוד יותר למטה: בנורבגיה, ניו זילנד ואירלנד יש כ 4.5 מליון תושבים.
אז למה לעזאזל כל נוד שתוקע שר החוץ הנורבגי, או גרעפס של שר הפנים מדנמרק מייצר פה כותרות ענק ?
למה אנחנו כל כך מתרגשים ?
אני חושב שזה נובע מדבר אחד : עם ישראל יצא מהגלות. הגלות אף פעם לא יצאה מעם ישראל.
אנחנו נהנים להיות מסכנים. מוכים ואומללים. אנחנו פורחים כשאנחנו נרדפים. כולנו פולנים.
יש אינסוף מדינות בעולם שאינן נתמכות על ידי מעצמה ומתפתחות לא רע. אנחנו משוכנעים ומשכנעים את עצמנו שללא ארה"ב לא נתקיים. אולי זה נכון.
ואולי לא ? – שואל הספקן.
שלא תחשבו שהסיוע הכלכלי השנתי של 3 מיליארד דולר מחזיק אותנו. מזמן לא. הכסף הזה חשוב מאד בתקציב המדינה אבל כבר לא הרה גורל כבעבר. פגיעה כלכלית בישראל שעלולה להבריח מכאן הון זר אכן תקטין את רמת החיים, תפגע ביכולתנו לצרוך מותרות, אבל בשום אופן לא  תפגע ביכולתנו הבטחוניות,  במערכת הבריאות היציבה ולא תגרום פה לרעב ומחסור !
מה שכן חשוב הוא התמיכה והגב בעולם שארה"ב מעניקה לנו, זכות הוטו במועצת הבטחון ועוד. את זה אי אפשר למדוד בכסף. אבל האם האמריקאים לא עושים זאת מתוך אינטרסים שלהם ???
ולמה אנחנו מניחים מייד שמדובר במשחק על סכום אפס ? או הכל או כלום ? או שנגיד אמן או שהם זורקים אותנו לכלבים. מה הפטאליות הזו ?
לדעתי האקסיומה הכלכלית- מוגזמת. מישהו חשב פעם על איזה הר מטבע זר ישראל יושבת – במזומן ? ולמה זה יכול להספיק ?
באופן יחסי להיום – שנותיה הראשונות המדינה היו נוראות הרבה יותר ובסדרי גודל דמיוניים. מלחמה מכל כיוון, בלי סיוע חוץ, בלי משאבים. תקופת הצנע. והצליח לנו !
למה ? בין השאר בגלל זוג הביצים הענק של מנהיג דגול אחד. בן גוריון.
מדינות גרועות בעולם מישראל חטפו סנקציות כלכליות ושרדו. אז אנחנו תלויים ביצוא. נכון. אבל איש בעולם לא קונה סחורה ישראלית, ובמיוחד טכנולוגיות היי טק, מוצרים ביטחוניים ופיתוחים רפואיים וביו טכנולוגיים בגלל העיניים היפות שלנו ! קונים מאיתנו כי זה טוב והם צריכים את זה. יש תחליפים בשוק- אבל הם פחות טובים. אפילו מדינות המפרץ המוסלמיות הן לקוחות גדולות של היצוא הישראלי מזה שנים רבות.
גם אם יהיו סנקציות על סחר ישיר עם ישראל , תמיד נוכל לקנות הכל ולמכור הכל דרך צד שלישי. ככה זה עובד.
תראו כמה הסנקציות נגד איראן לא מזיזות. כולם מדברים על סנקציות מול העולם- וממשיכים למכור להם הכל כאילו כלום…
לכסף אין ריח – ומול ישראל זה לא יהיה שונה. למדינות רבות באירופה יש מאזן מסחרי עם ישראל, שפגיעה בו תפגע בהן יותר מאשר בנו. הידעתם ?
וגם אם יכלו כל הקיצין, אתם חושבים לרגע שאיזו מדינה בעולם תשלח כוחות צבא להילחם בישראל ? מי? האירופאים ? הם לא יזיזו את התחת להילחם.
פרסמתי בעבר פוסט ששמו "משתלם להיות משוגע". מה שקורה בשטח זה שכל המדינות ששמות זין על מה שהעולם דורש מהן מרויחות בסופו של דבר… כולם מלקקים עכשיו לסוריה ולאסד. אפילו האמריקאים מחזירים לדמשק את השגריר. האם אסד עשה משהו בשביל זה ? כלום! הוא המשיך לעמוד על שלו ולא זז מילימטר. העולם התקרב אליו. הכל אינטרסים. זה הסיפור.
אז כן. לסוריה יש יותר עצמאות וחירות מישראל.
אני לא יודע אם המשבר עם ארה"ב יתפתח למשהו חמור יותר. אני רוצה להאמין שמאזן הכוחות בשלטון האמריקאי עדיין פועל לפי אמת מידה מושרשת ובסיסית של ערכים ודמוקרטיה.
ישראל אשמה במה שקורה לה. לאורך עשרות שנים אנחנו מטפחים את דמות היהודי הנרדף, החלש והשברירי. תמיד מחפשים את הגוי החזק שיגן עלינו מאימת הפריץ. לא הגיע הזמן לשנות תפיסה אחרי 62 שנות עצמאות ועוצמה כלכלית וצבאית ?
מעולם לא עמדנו על שלנו באמת. בפעמים היחידות שהפגנו עוצמה (ששת הימים למשל) העולם עמד והריע. בפעם האומללה של מלחמת לבנון ב 2006 כשערוותנו המידלדלת נחשפה ברבים וחולשתנו נגלתה לעין כל- התחיל השלשול על ראשנו והוא נמשך עד עצם היום הזה.
ושלא תבינו לא נכון. אני בעד פשרה טריטוריאלית. גם בירושלים. אני בעד להיפטר ממרבית השטחים עמוסי הפלשתינים שכבשנו. אני בעד שלום – ובעד לחסל עד חורמה ובאכזריות מי שתוקף אותנו בלי סיבה.
אז איזה חג חירות אנחנו חוגגים בעוד כמה ימים ?
את חג החירות שבו ראש ממשלת ישראל מושפל בארה"ב, והתקשורת הישראלית שמחה לאידו כאילו הוא אויב ?
את חג החירות שבו אנחנו לא מחליטים בעצמנו שום דבר הקשור בגורלנו והכל מוכתב לנו על פי אינטרסים של מדינה זרה ?
את חג החירות שבו כל מנהיג זב חוטם ומופרע בנפשו בעולם מרשה לעצמו לפתוח עלינו פה כפי שלא פותחים על הגרועה שבמדינות העולם ?
את חג החירות שבו אנחנו בעיקר מקטרים כמה כולם רעים אלינו אבל לא עושים דבר כדי לשנות ?
מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות ?  שבכל הלילות אנחנו חושבים שאנחנו חופשיים ועצמאיים. שיצאנו לחירות. והלילה הזה ?

נושאים: המדינה | 2 תגובות »

2 תגובות

  1. מאת אחותך הגדולה :

    נשיא מצרים ידע בעבר להבהיר לאמריקאים שמצרים היא מדינה ריבונית, על אף שהיא עצמה מקבלת סיוע כלכלי נדיב מהם.
    אכן, אנחנו גלותיים.
    כמו כן, רק בישראל כאשר יש ראש ממשלה ימני התקשורת הופכת להיות "אויב מבית".

  2. מאת GrantKerry24 :

    When you are in uncomfortable position and have got no cash to go out from that, you would require to receive the loans. Because that will aid you emphatically. I take student loan every single year and feel fine just because of that.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.מאמרים נבחרים

חפש בבלוג

קטגוריות

תגובות אחרונות

ארכיון

כלים

תגיות