עולמו של טזוטה שליט"א. מבט מפוכח על החיים.

מאניה דיפרסיה כלכלית

22 באוקטובר, 2008 מאת

כבר שבועות ארוכים אני עושה כל מאמץ שלא לכתוב על הכלכלה והבורסה. ולא בגלל שאין לי מה לומר. יש לי, והרבה. הבעיה שאם אתחיל….רק אלוהים יודע מתי ואיך אסיים, אז העדפתי לשתוק ולכתוב על ואגינות. יותר כיף….
אבל הבוקר, חזרתי לעבודה "אחרי החגים" והאמת שאין לי חשק לעשות כלום. מהבוקר אני יושב במשרד, יש לי ים של עבודה אבל אפס רצון. ההספק שלי היום עלוב. אני עוד באווירת החופש וכנראה שאני צריך עוד סופשבוע כדי לחזור לענינים…אז לפני שאשקע לאפאטיות ואבריז החוצה, זה הזמן לכתוב בקצרה כמה מילים על "המצב הכלכלי".
מאניה דיפרסיה היא מחלת נפש שהביטוי הבולט שלה הוא שינויים קיצוניים במצב הרוח של החולה. מדיכאון עמוק לאושר עילאי וההיפך – והכל תוך פרקי זמן קצרים וללא קשר לסביבה ולמציאות האובייקטיבית.
לפני שנים רבות, עוד בהיותי שכיר היה לי מנכ"ל כזה. הוא היה מגיע בבוקר זועף וקרבי, כולם היו מסתגרים בפחד בחדרים שלא ליפול קורבן לקריזה שלו, ושומעים מבעד לדלת הנעולה את הצרחות שלו על האומלל התורן שנפל לידיו באותו הבוקר.
כעבור דקות, המנכ"ל היה יוצא מחדרו כולו חיוכים וממתקים, מסתחבק עם כולם, נופת צופים. איש חביב ומלא קסם אישי. מה שלא היה מונע כעבור שעה את התפרצות הזעם הבאה שיכלה להיות מלווה בחבטות על רהיטים, זריקת חפצים ועוד.
הוא פוטר בסופו של דבר אבל הטראומה שהשאיר בעובדים נמשכה עוד שנים לאחר מכן.
ולמה נזכרתי בו ? כי ההיסטריה בבורסות העולם, שהתבטאה בצניחת הבורסות באופן רציף למשך תקופה פינתה את מקומה למאניה דיפרסיה. שוק מניות שעולה ביום אחד חמישה או עשרה אחוז, רק כדי לרדת למחרת בדיוק באותו שיעור, ולעלות מחרתיים בשיעור כפול הוא שוק חולה. לא שפוי.
ומה שמטופש עוד יותר, הוא התירוצים שה"מומחים"נותנים לתנודות. רק תציצו במדורי הכלכלה בעיתונים היומיים והכלכליים ותראו אין סוף נימוקים אדיוטיים שמנסים להסביר את הטירוף. תבינו. אין הסבר. למעט מגזרים מאד ספציפיים (פיננסים ונדל"ן) שאכן ניהלו "עסקי אוויר" והבועה שלהם התפוצצה, במפולת הנוכחית השוק נפגע לרוחבו ללא שום סלקציה וקורסות מניות של חברות "אמיתיות" וטובות שכל קשר ביניהן ובין מוצריהן לסקטורים הבועתיים דמיוני.
צדק חתן פרס נובל לכלכלה, שהוא בכלל פסיכולוג, פרופ' דניאל כהנמן. הכל פסיכולוגי.
אין שום דבר רציונלי בתנודות כאלו בשוק ההון. לא פרסום דוחות של חברה זו או אחרת, לא "ההפתעות" שצופות עליה באבטלה או ירידה בפדיון של רשתות השיווק. הרי כל זה ידוע ומוכר. השוק כל כך מתוח, כמו בהתקף חרדה שמספיק שמישהו יעשה "קוקוריקו" וכבר כולם נבהלים ומשתגעים. לכן כל ההסברים המנומקים של המומחים שווים לתחת. במקום שאין רציונל פועל רק הרגש. וזה מה שקורה עכשיו.
זוכרים את סרטי הטבע, שבהם רואים עדר של חיות בר רועה בשטחים ירוקים ופסטוראליים ? הכל שליו, שקט. הבהמות לועסות בנחת את העשב, גוריהן פוסעים בשלווה בין הבהמות הבוגרות, הכל סבבה.
עד שפתאום אחת הבהמות שומעת רחש כלשהו מבין השיחים, נבהלת ומתחילה לרוץ. היא אפילו לא ממתינה שניה כדי לראות אם הרחש הוא תוצאה של משב רוח, או שבאמת לביאה רעבה עומדת לזנק. תוך שניות השלווה נעלמת וכל העדר מתחיל לשעוט בריצה מטורפת, בלי כיוון ובלי יעד. רק לרוץ ולברוח. כעבור כברת דרך, מטבע הדברים, הבהמות ששעטו בראש מאיטות את הקצב. לא בגלל שהן משוכנעות שהסכנה חלפה…הן פשוט התעייפו. ואחריהן כל העדר מאט, מחפש שדה מרעה אחר וחוזר חלילה, עד הרחש הבא. דרך אגב, גם אם ניקח את התרחיש הרע ביותר, הרי שהלביאה שתזנק מבין השיחים יכולה מקסימום לתקוף ולטרוף בהמה אחת ויחידה…זה הנזק המקסימלי. שאר העדר לא יפגע. בשוק הכלכלי מסתבר שאנחנו לא יותר חכמים מהבהמות. אולי פחות.
הרי שום דבר אמיתי לא השתנה בעולם. לא נפגעו שדות נפט. לא היתה בצורת איומה שגרמה לרעב. לא היתה מגיפה שקטלה מליונים. היה ניפוח מלאכותי של נכסים בסקטור מסויים, שעלה מעבר לנורמלי וחזר לעכשיו לנורמלי.
אנשים עדיין נולדים, אוכלים, מחרבנים, חולים, צורכים ולבסוף אף מתים. סין ממשיכה להתפתח. אוכלוסיית העולם גדלה בהתמדה.
מה שאומר שנמשיך לצרוך מזון, נייר טואלט, טיטולים, תרופות, תקשורת, ארונות קבורה ומצבות. והרבה.
המיתון שכולם מדברים עליו הוא משהו שאנחנו מביאים על עצמנו. לא גזירת שמיים. המומחים מדברים עכשיו על משבר שימשך שנים ארוכות ויוצרים אוירה שחורה. אבל אני, לא מומחה, אבל הגיוני, דווקא חושב שתוך פחות משנה נראה שינוי חיובי עצום ונתחיל לצאת ממנו. אין סיבה אמיתית לשקיעה ארוכה.
המיתון מגיע כתגובת שרשרת לפחד. אנחנו פוחדים- אז קונים פחות.
קונים פחות- עסקים נלחצים. נלחצים ומצמצמים. מפטרים.
תחשבו על זה. למה עלולים לפטר אתכם ? כי יש ירידה בביקוש למוצרים או לשירותים של העסק בו אתם עובדים. אם תהיה עליה בביקוש, לא רק שלא יפטרו, גם יגייסו עובדים.
לאנשים שאין עבודה אין כסף- אז עוד יותר מצמצמים פעילות ומזינים את השרשרת וחוזר חלילה.
הרי כמות הכסף האמיתית (לא וירטואלית בניירות ומניות) לא השתנתה. נכסי הנדל"ן עדיין עומדים על תילם. האנשים עדיין חיים. לאנשים חיים יש צרכים שאותם צריך לספק.
מה שהשתנה זו האווירה.
כלומר – על מנת לתקן – צריך לשפר את האווירה. את מצב הרוח הצרכני. הכל מתחיל ונגמר בזה.
לדעתי הפתרון הפסיכולוגי צריך לבוא לפני הפתרון הפיננסי. נדרש לעשות בדיוק הפוך. לעודד את הציבור לצרוך, לצאת ולהוציא את כספו. עד כמה שזה ישמע מטורף, ככל שאנשים לא יבלמו את הוצאותיהם, העסקים יקבלו יותר ביטחון , לא יפטרו עובדים, ימשיכו אף הם לצרוך מהספקים שלהם, ולמעשה תופעל שרשרת חיובית במקום שלילית.
כמו כל דבר בחיים שלנו……..זה הרבה יותר פשוט ממה שכולנו חושבים.

נ.ב.
הכתוב משקף את עמדתו של הכותב ואינו מהווה המלצה או יעוץ להשקעות או לפעולה כלשהי.

נושאים: חברה וסביבה | 6 תגובות »

6 תגובות

 1. מאת שושו :

  עם ישראל רץ בטרוף,כמו אריה אחרי הטרף שלו.תהנו תבלו,והכי חשוב לזכור להיות עם יד על הדופק.

 2. מאת אחותך הגדולה. :

  הניתוח נכון בחלקו.אין ספק שמגזר הפיננסים+הנדל"ן היו "בועה".אבל "בועה" זו גרמה למשבר שניסחף אליו בעל כורחנו.זה יתחיל בהקטנת היצוא שיגרום לפיטורים,המפוטרים יצמצמו בצריכה,זה יגרום להקנת הייצור וכו'….

 3. מאת tazuta :

  בוודאי ובוודאי. יש קשר הדוק בין המיתון במשק לבין שוק ההון כפי שהוא משתקף בבורסה. בורסה מאניה דיפרסית משפיעה על מצב הרוח ,על הביקושים ועל חוסנן של חברות (אפילו מצליחות). הבעיה היא כלל עולמית והקטנת היצוא שתגרום לפיטורים אצלנו היא חלק מזה. אחוז המפוטרים העתידי ממגזרי הפיננסים והנדל"ן (גם בארה"ב למשל) יגדיל במעט את שיעור האבטלה, אבל לא דרמטית. זה לא אחוז כל כך גדול מתוך המועסקים במשק, ולא זה שיגרום להקטנת הביקושים הכוללת. אקצין ואומר שזה בדיוק כאילו שמפטרים את כל העוסקים בענף הטקסטיל, האם זה הזיז משהו לכלל שוק העבודה? (אופס…כבר עשו את זה…) מה שעלול להזיק יותר, זה שמגזר הפיננסים יקטין השקעותיו למשל בתחומים כמו מיחשוב, שידרוגי תשתיות או שירותים אחרים ויגרום לבעיה אצל החברות הללו שהן צד שלישי למשבר. (אנחנו כבר שומעים שהבנקים לא נותנים אשראי לחברות העוסקות בבניה ומניעים תגובת שרשרת אצל ספקי חומרים וקבלני משנה). מה שאני טוען, שלמעט במגזרים הקשורים בפיננסים ונדל"ן שקריסתם וקריסת מניותיהם אכן נובעת מבעיות אמת, אין סיבה למפולת במניות של חברות כמו קוקה קולה או למשל חברות תרופות וחברות העוסקות בייצור מזון שמניותיהן קורסות למרות שהן מציגות צמיחה….
  זה לא אומר שלא יהיה משבר. הוא כבר כאן. אני טוען שניתן להקטין את מימדיו ולמזער נזקים. מה שאומר שלאווירה הכוללת במשק יש משקל גדול יותר מכל זה. אם הצרכנים ימשיכו להזרים ביקושים סבירים לשוק, המשבר יהיה קצר יותר ופחות חריף.

 4. מאת דדו :

  תפסיקו לזיין את השכל כאילו אתם מבינים משהו,זה פשוט עודף אשראי שהחכמים חגגו עליו , ועכשיו אנחנו אוכלים אותה, %15 – ,בקרן נאמנות – זונות

 5. מאת tazuta :

  הסיבה למשבר פחות רלבנטית לדיון. בין אם בועת נדל"ן או עודף אשראי (שניהם אכן קרו) הבעיה היא תגובת היתר ההיסטרית שמשתוללת ופוגעת גם בחברות טובות ומצליחות כי העדר לא יודע להבחין. תגובת העדר פגעה קשה גם בהשקעות הסולידיות כפי שציין דדו. זו המאניה דיפרסיה עליה אני מדבר.

 6. מאת אדוארד :

  הרבה פסיכולוגה וקצת כלכלה. מה שעושה הסטריה זה באמת ההרגשה והאוירה אפילו יותר מכסף אמיתי בבאנק,, אם יש

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.מאמרים נבחרים

חפש בבלוג

קטגוריות

תגובות אחרונות

ארכיון

כלים

תגיות