עולמו של טזוטה שליט"א. מבט מפוכח על החיים.

טאו זוטה- הטאו של זוטה 23 – וידויו של ציניקן

24 בנובמבר, 2013 מאת

זה אמנם כיף, אך לא פשוט להיות אדם ציני. לרוב זה משעשע ולעיתים אף מתגמל. חייו של הציניקן משולים לצופה במופע קסמים מרהיב, המביט בחיוך על שאר הצופים התמימים המתלהבים והנדהמים מביצועי הקוסם, אך הוא עצמו אינו מתרגש מכיוון שהוא מכיר את הסודות והטכניקה שאיתן מבוצע הטריק.
הסתכלותו המפוכחת של הציניקן על החיים, הערותיו ותגובותיו עלולות לעצבן מאד את מרבית הסובבים אותו. אנשים אוהבים שקרים מתוקים, אנשים אוהבים להאמין להבטחות, אנשים אוהבים אשליות, אנשים מקבלים כאקסיומה הנחות רבות שאינן כאלו- רק בגלל שטיפת מח תודעתית. ואת הבלון הזה הציניקן מפוצץ פעם אחר פעם.
אני חסיד החשיבה הביקורתית והטלת הספק. הטלת הספק בכל דבר היא הכלי החשוב שבו הפילוסוף מסתכל על העולם. וכדאי שנאמץ את הכלי הזה.
אבל האם במערכת החינוך מלמדים אותנו מגיל צעיר לפקפק? מלמדים חשיבה ביקורתית?
ברור שלא. בדיוק ההיפך. וזה לא מפתיע שהרי חשיבה ביקורתית היא אויבת למערכות רבות. היא אויבת של מערכת החינוך, של המוסדות הדתיים (למרות שהיהדות האמיתית דווקא מעודדת…) של מערכת השלטון וכמובן של מערכות התקשורת, השיווק והפרסום (שבמידה מסויימת הפכו לישות אחת).
הרי הפרסומות עושות לנו שטיפת מח לקנות דברים שאנחנו לא צריכים – בכסף שאין לנו.
בינינו…..למה שאנחנו צריכים באמת- לא צריך שום פרסום…
מרבית האנשים חונכו לקבל מרות ולהאמין לסמכות. לפני שנים רבות- עוד כשלימדתי באקדמיה עשיתי תרגיל משעשע לסטודנטים שלי. כתבתי על הלוח גיבוב של שטויות. משהו בנוסח 2X3=14
ואודיטוריום מלא בסטודנטים העתיק בשקיקה את השטויות שכתבתי מבלי להפעיל גרם של ביקורת. רק לאחר שסיימו- הערתי את תשומת ליבם והתחלתי דיון על חשיבה ביקורתית.
לבני האדם קשה לקבל שאין יד מכוונת מאחורי אירועים רבים בחיים, בכלכלה. דברים קורים בד"כ מצירוף של אינספור גורמים ולא בהכרח בגלל גורם אחד. אבל בני האדם מחפשים תמיד הסבר וסיבה לכל דבר. ואם אין- אז ממציאים אותה.
מי שעוקב אחרי הבורסות בארץ ובעולם רואה שתמיד- עליה או ירידה יומית של מדדי מניות מקבלת הסבר. זה תמיד יהיה על רקע דוחות תעסוקה/צמיחה/אמון צרכנים ושאר ירקות שפורסמו הבוקר, או על רקע מדד הצמיחה בזימבאבואה שפורסם בצהריים. לא משנה שהסיבות לעליה של היום יתפוגגו תוך שעה עקב פרסום דוח אחר של נתונים אחרים שהוא הוא התירוץ לירידות של מחר – וחוזר חלילה. תירוצים והסברים תלושים וקלושים. העיקר שיוכלו לכתוב בהמשך לנתונים את צמד המילים "על רקע"…זה יותר נוח מלכתוב "אין לי מושג למה זה קרה".
ואת התכונה האנושית הזו- לחפש סיבה, הסבר או את האורקל מדלפי שיגיד לנו מה לעשות- מנצלים היטב בעולמנו הקפיטליסטי.
אחת התובנות החשובות שהפנמתי במהלך חיי היא תמיד לחפש את שביל הכסף. בכל טרנד, אירוע, כותרת, יוזמה- אני תמיד מחפש את שביל הכסף. גוזר משם אחורה את הנתיב ומגיע למי שיש לו אינטרס כלכלי מהענין. זה אף פעם לא לשם שמיים. בעולם של אינטרסים, חמדנות ותחרות יש מעט מדי צדיקים אמיתיים.
מאיר אריאל המופלא כתב פעם "בסוף כל משפט שאתם אומרים בעברית יושב ערבי עם נרגילה". אז אני אומר שבסוף כל טרנד או תופעה חברתית ("טהורה" ככל שתהיה) יושב מישהו וסופר את הכסף.
תסמכו על עצמכם, על השכל הישר שלכם ועל המידע שאתם אוספים. מכל עבר מאכילים אותנו במגמתיות. שום דבר לא באמת אובייקטיבי. שום דבר לא נמצא שם במקרה. בדיוק כמו שמעבד המזון, בקבוק השמן או סכין השף הממותגים לא נמצאים במקרה על שולחנו של השף בתוכנית הבישול אלא הם חלק מהתוכן השיווקי.
אתם באמת חושבים שבריאליטי הכוכבים המזמרים למיניהם, הזמר האוטיסט/עם תסמונת דאון/עיוור/חירש ששר עכשיו וגורם לשופטים ולקהל לעמוד על רגליהם ולצרוח בהתלהבות באמת נמצא שם כי הוא שר כל כך טוב- או שהוא לוהק לתוכנית על משבצת הבצל לצורך סחיטת דמעות על רקע פסנתר עצוב ואחרי שיסיים את תפקידו ינופנף כמו טישו אחרי קינוח אף?
אם במשך שבוע מסוים אתם נחשפים בכל כלי התקשורת למנה "אובייקטיבית" גדושה של משהו: מחלה מסוימת, ילדים עניים, נשים מוכות- זה לא מתוך מודעות חברתית שצצה פתאום. זה בגלל שתוך כמה ימים פתאום נגלה על יום התרמה צפוי.
אל תקנו את הבולשיט הזה. אני תמיד מגחך כשאני רואה על עטיפות המוצרים בסופר את המילים "עשוי מחומרים טבעיים" או "אורגני".
למי שלא יודע- גם חרא זה חומר טבעי וגם ציאניד הוא בכלל חומר אורגני.
אני לא קונה את טרנד המוצרים הבריאים. "לחזור לטבע- למוצרים של פעם".
למרות כל הכימיכלים והמזון המעובד והמתועש עתיר שומני הטראנס שאנחנו צורכים, שלא לדבר על התרופות שכביכול הורגות אותנו- תוחלת החיים של האנושות רק עולה. תסתכלו בתמונות מלפני 50 שנה ותגלו שאנשים בני 40 אז נראו כמו אנשים בני 70 היום. אנשים בני 60 ומשהו דידו כפופים על מקל סבא ומתו שנה אחרי הפנסיה. לעומתם- אנשים בני 60 ו +70 בימינו נמצאים במצב בריאותי, פיזי ואפילו ויזואלי טוב יותר מהוריהם וסביהם- למרות כל המחלות (מרבית כוכבי הרוק שקורעים איצטדיונים הם בעשור השביעי והשמיני…). גברים ונשים בני 40-50 נראים ומרגישים כמו בני ה 30 של פעם. עובדה.
אקסיומה נוספת שמתנפצת היא האקדמיה. חלק ניכר מהתארים הנלמדים היום הם חסרי ערך אמיתי בשוק העבודה. הם מהווים מדפסת כסף עבור מוסדות אקדמיים רבים שצצו כמו פטריות ותועלתם האמיתית לסטודנטים אפסית. מייצרים מסלולים ועוד מסלולים לתארים מופלצים שמטרתם למלא קופה ובכל פעם שיש מיתון ואבטלה מתחיל קמפיין תקשורתי אדיר של המוסדות הללו לשכנע לעשות תואר שני בכדי לשפר לכאורה את סיכוייהם בשוק העבודה. רק שלפעמים תואר שני דווקא מהווה חסם- כי הוא מביא את המועמד למצב של כישורי יתר. אני בכלל חושב שלמעט מקצועות מסוימים כמו רפואה, הנדסה, מדעים- במרבית המקרים צריך לימודים מקצועיים נטו ולא בהכרח תואר אקדמי. קצת מגוחך לדרוש תואר ראשון (ולא חשוב במה) כתנאי סף ממועמד/ת לניהול משרד. אני מבין שלמי שהשקיע זמן וכסף רב ברכישת תואר כזה קשה וכואב לקרוא ולשמוע את מה שאני אומר וטבעי שיעדיף להדחיק או למצוא צידוקים, אבל אני איש עסקים שחי את השוק ואומר את האמת.
ומה עם הילדים שלנו? שיגענו אותם. הטרפנו אותם עם כל מיני חוגים מטופשים יותר ומטופשים פחות שאנחנו זורקים אותם אליהם (ולעיתים לכמה חוגים במקביל) בלי לחשוב אם זה באמת מועיל ואם זה בכלל נכון לגיל שלהם. יש ילדים בני שבע שהיומן שלהם עמוס יותר משלי.
תנו לילדים להיות ילדים!!! לא צריך כל כך הרבה חוגים מיותרים. תנו להם לרוץ בחוץ ולשחק מחבואים. לשבת בחדר ולבהות שעות. לחשוב. לעשות מעשי קונדס.
לא כל דבר צריך לעשות במסגרת של קבוצה, הנחיה, הפעלה וצ'ק בסוף החודש, למען השם. מאיפה בכלל נולד המושג המחורבן "הפעלה"?…. למה צריך להפעיל ילדים? כשאנחנו היינו ילדים אף אחד לא "הפעיל" אותנו ויצאנו לא רע בכלל.
אתם באמת חושבים שזה תורם משהו משמעותי? (מלבד חשבון הבנק של מפעיל החוג).
אני גם לא חושב שהעולם הירוק ששוחרי איכות הסביבה מנסים לחנך אותנו אליו הוא כל כך קריטי. ברור שצריך להפחית זיהומי אויר והרעלת סביבה- אבל כל הטרנד הזה לדעתי מוגזם ומוקצן. (חפשו מי מתפרנס ועושה מזה כסף…). כדור הארץ שרד במשך מליוני שנים סופות שמש, מבול, שקיעת יבשות והתרוממות אחרות, פגיעת אסטרואידים ומה לא ויצא מזה כמו גדול. עובדה. אנחנו חיים עליו. אז מה שיהרוג את כדור הארץ זה השקיות ניילון של הסופר? נו, באמת.
והמומחה שיושב עכשיו בטלוויזיה ומדבר בסמכותיות רבה. הוא זומן בגלל שהוא מומחה רב מוניטין או שהוא פשוט רכש זמן שידור וקנה את האייטם?
אז אני לא אומר להפוך לפרנואידים. אני רק אומר להיות קצת יותר עירניים. לסנן, לחפש את המניע. מנסיון שלי- זה מביא ליותר שקט נפשי, אושר ואפילו שיפור כלכלי- כתוצאה מהרבה מאד כסף שלא שפכתם על שטויות.

נושאים: פילוסופיה בגרוש | 9 תגובות »

9 תגובות

 1. מאת ראסטה :

  המשפט הכי פשוט והכי נכון שאני מכיר בנוגע למה שרשמת הוא בעניין האפליקציות לטלפון.

  אם לא שילמת בעבורה, אתה המוצר !

  מוכרים לנו שזה מגניב, לדוגמה , להיות בפייסבוק(, ועוד בחינם ! וואו ), מה שרובנו לא יודעים שהם מוכרים את הפרטיות שלהם בעבור נזיד עדשים .
  זהו מאגר המידע הוולנטרי הגדול בעולם, ואנשים מוסרים את סודותיהם בלי מחשבה.
  לכן חיזרו אחרי ילדים ,
  אם לא שילמתם עבור המוצר, אתם מוצר !

 2. מאת tazuta :

  ראסטה – מה שכתבת כל כך נכון.
  הגדרתך שאנחנו זה המוצר היא דגולה.

  בתמורה לכל מוצרי/שירותי "החינם" הללו (ומבחינתי גם ערוץ 2 הוא כזה) אנחנו משלמים והמון:
  בזמן שלנו.
  בפרטיות שלנו.
  בזיון המח המתמשך וברעש שמוחדר לחיינו.
  באובדן יכולת הקשב.
  בהפיכתנו לזומבים של צריכה ועבדים בלופ אינסופי של הכנסות-ביזבוז.

 3. מאת TUKTUK :

  פוסט גדול
  הוצאת לי את המילים ישר מהמחשבה.

 4. מאת אריק :

  עובדים עלינו
  כולם עובדים עלינו
  מכניסים את כולנו למרוץ מטורף

 5. מאת מיטל :

  אתה כל כך צודק עם חוגים לילדים וכל המרא הזה.ההורים בכתה של הבן שלי שולחים אותו לארבע חוגים והילד המסכן לא מבין מה רוצים מהחיים שלו.אבל הם רוצים רק לעשות רושם על ההורים האחרים כמה שהם הורים טובים.גועל נפש.

 6. מאת inbar :

  גם כל טירוף ההפקות לימי הולדת של תינוקות בני שנה מוגזם ומיותר

 7. מאת bitch87 :

  אני נוטה להסכים איתך בעיניין ההגזמה , אבל אני לא חושבת שזה האישיו . העיניין ששים עלינו זין לא סופרים את המדינה ולא את ראש הממשלה הסמרטוט שלה מחליטים בשבילנו החלטות ובסוף מי ידפק מזה ? אובמבה ?? לא , אנחנו!

 8. מאת ראסטה :

  BITCH ,למרות שאני מסתכן פה ,אומר זאת (-: :
  לא הבנתי מה הקשר לאובמבה וביבי..

 9. מאת bitch87 :

  משום מה היה נדמה לי שטזוטה כתב פה על האיום האיראני :D

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועשויה לעכב את תגובתך. אם התגובה אינה מופיעה, צריך פשוט להמתין מעט.מאמרים נבחרים

חפש בבלוג

קטגוריות

תגובות אחרונות

ארכיון

כלים

תגיות